Müller o proteście medyków: za naszych rządów nakłady na służbę zdrowia wzrosły o ponad 50 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 09:30
– Postulaty zgłoszone przez część protestujących kosztowałyby w przyszłym roku dodatkowe 100 mld zł, podczas gdy cały budżet na służbę zdrowia wynosi 120 mld – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
strajk medyków PAP 1200.jpg
Protest medyków. Niedzielski: chcieliśmy rozmawiać, ale moje zaproszenie nie spotkało się z zainteresowaniem

W sobotę odbył się ogólnopolski protest medyków. Bezpośrednio po zakończeniu manifestacji w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie rozstawiono "Białe Miasteczko 2.0". Protestujący postulują m.in. szybszy i większy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie.

Posłuchaj
13:22 [ PR3]PR3 (PCM) 15 wrzesień 2021 08_44_22_for_media.mp3 Piotr Müller: w miarę możliwości zwiększamy wynagrodzenia (Salon polityczny Trójki)

Piotr Müller przyznał, że "w miarę możliwości zwiększamy stopniowo wynagrodzenia zarówno w sferze medycznej, nauczycielskiej, jak i w sferze służb mundurowych". – Za rządów PO-PSL nakłady na służbę zdrowia wzrosły o 14 proc., a za naszych rządów – o ponad 50 proc. – zauważył.

Gość Polskiego Radia powiedział, że "postulaty zgłoszone przez część protestujących kosztowałyby w przyszłym roku dodatkowe 100 mld zł. Sam budżet na służbę zdrowia wynosi 120 mld. Do czasu doprecyzowania postulatów rozmowy nie wejdą na wyższy etap – przyznał.

Czytaj także:

– Naszym celem jest wzrost wynagrodzeń, po to jest właśnie ustawa o wzroście nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB, po to jest Polski Ład ze zwiększeniem funduszu zdrowia poprzez sprawiedliwe składki zdrowotne. Tylko osoby ze złą wolą nie zauważają tych kroków – dodał.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 15.09.2021
Godzina emisji: 08.45

dn/kr

Czytaj także

Zgorzelski: nie należy się spieszyć z przyjmowaniem Porozumienia do Koalicji Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:52
– Finalizowanie projektów politycznych nie może się odbywać na dwa lata przed wyborami. Wszystko musi mieć swoje tempo, swój czas – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL. Dodał, że lider jego ugrupowania, Władysław Kosiniak-Kamysz, spotkał się z prezesem Porozumienia Jarosławem Gowinem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest medyków. Soboń: jeśli to będzie konieczne, premier zawsze może dołączyć do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:16
– Rozmowy z protestującymi medykami prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Jeśli to będzie konieczne, to premier zawsze może dołączyć. Dzisiaj one powinny mieć charakter urealnienia tego, co możliwe i oczekiwane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: pracujemy nad zmianami, nasze propozycje powinny złagodzić protest

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:16
Myślę, że propozycje rządu, które zostaną przedstawione protestującym, wpłyną na to, że akcja protestacyjna zostanie złagodzona - powiedział we wtorek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń