Zandberg: w polskiej służbie zdrowia narasta kryzys kadrowy, brakuje nie tylko lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:03
– Sytuacja jest poważna, mamy w Polsce narastający kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, on dotyczy nie tylko lekarzy, także pielęgniarek. Za moment będzie dotyczyć ratownictwa medycznego, bardzo wielu zawodów medycznych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg, poseł Lewicy Razem.

Jak mówił gość "Salonu politycznego Trójki", problemy w służbie zdrowia to fundamentalny kryzys, przed którym Polska stanie w najbliższej dekadzie. – To konsekwencja wielu głupot, które zostały popełnione przez lata, jeżeli chodzi o system szkolenia i politykę płacową. Musimy z tych problemów wyjść – dodał.

– Jeżeli są sygnały ze strony protestujących, że chcą spotkać się z premierem i to jest droga, by ten konflikt rozwiązać, to naprawdę premierowi korona z głowy nie spadnie, jeśli się spotka. To nie gra, kto kogo przetrzyma – powiedział Zandberg. 


Posłuchaj
12:43 PR3_SP3_2021_09_16-08-45-00_for_media.mp3 Adrian Zandberg: premierowi korona z głowy by nie spadła, gdyby sam usiadł do rozmów ze środowiskiem medycznym (Salon polityczny Trójki)

 


protest medykow pap 1200.jpg
Andrusiewicz do protestujących medyków: udział w posiedzeniu zespołu trójstronnego potwierdzi chęć dialogu

– Rozumiem, że premier boi się, że jeśli się do czegoś zobowiąże, to trudno się będzie wycofać, że wygodnie jest wystawić na front jakiegoś ministra – stwierdził polityk. – Bardzo chciałbym, żebyśmy w Polsce znaleźli ponadpartyjne porozumienie w sprawie systemu ochrony zdrowia, ale droga do tego nie prowadzi przez wstrzymywanie się od rozmów – dodał.

"Strajk" słowem kluczem

Adrian Zandberg zaznaczył, że protest środowiska medycznego "to nie jest jedyny protest, który nam się gotuje". – Słowem kluczem tej jesieni będzie słowo strajk, bo w całej budżetówce są w tym momencie bardzo złe nastroje. To pracownicy państwowi, którzy przez lata nie dostawali podwyżek, albo dostawali bardzo małe – powiedział.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Adrian Zandberg (Lewica Razem)
Data emisji: 16.09.2020
Godzina emisji: 08.45

pg/kr

Czytaj także

Wojciech Konieczny o proteście pracowników medycznych: rząd postępuje chaotycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:48
- W służbie zdrowia najbardziej brakuje jasnego i przejrzystego systemu wynagrodzeń. Niestety, ale ucieka się od wprowadzenia czegoś w rodzaju ponadzakładowego zbiorowego układu pracy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator Lewicy Wojciech Konieczny, odnosząc się do sytuacji medyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest medyków. Soboń: jeśli to będzie konieczne, premier zawsze może dołączyć do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:16
– Rozmowy z protestującymi medykami prowadzi Ministerstwo Zdrowia. Jeśli to będzie konieczne, to premier zawsze może dołączyć. Dzisiaj one powinny mieć charakter urealnienia tego, co możliwe i oczekiwane – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Müller o proteście medyków: za naszych rządów nakłady na służbę zdrowia wzrosły o ponad 50 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 09:30
– Postulaty zgłoszone przez część protestujących kosztowałyby w przyszłym roku dodatkowe 100 mld zł, podczas gdy cały budżet na służbę zdrowia wynosi 120 mld – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń