"Jedyne racjonalne stanowisko to zignorować ten wyrok". Robert Winnicki o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:00
– Jedyne racjonalne stanowisko to zignorować decyzję TSUE, tak jak wiele innych krajów UE robiło to w przeszłości. Fakt, że polska gospodarka rośnie, nie jest efektem pieniędzy UE – powiedział Robert Winnicki w audycji "Salon polityczny Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia.

1200_Müller_TT.jpg
"Nie będzie zamknięcia kopalni Turów". Zdecydowana odpowiedź rządu na decyzję TSUE

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Posłuchaj
12:57 _PR3_AAC 2021_09_21-08-45-08_for_media.mp3 Robert Winnicki: jedyne racjonalne stanowisko to zignorować ten wyrok (Salon polityczny Trójki)

 

Zdaniem Roberta Winnickiego decyzja TSUE "to wyraz polityki instytucji unijnych".  Polacy popierają UE warunkowo, kiedy to się nam opłaca. W sytuacji, gdy narzuca nam się związki partnerskie, kwoty imigranckie, to większość Polaków rozważa opuszczenie UE  przyznał.

Jak zauważył gość Polskiego Radia, "poważne państwo musi kreślić scenariusze alternatywne nie tylko ws. tego, czy nam się opłaca uczestnictwo w UE, ale także na sytuację, gdyby UE się rozpadła".

 Jedyne racjonalne stanowisko to zignorować decyzję TSUE, tak jak wiele innych krajów UE robiło to w przeszłości. Fakt, że polska gospodarka rośnie, nie jest efektem pieniędzy UE – to zaledwie 1 proc. naszego PKB. Nie dajmy się zwieść ułudzie, że UE dała nam bogactwo  dodał.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Robert Winnicki (Konfederacja)
Data emisji: 21.09.2020
Godzina emisji: 08.45

dn

Czytaj także

Zandberg: w polskiej służbie zdrowia narasta kryzys kadrowy, brakuje nie tylko lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 09:03
– Sytuacja jest poważna, mamy w Polsce narastający kryzys kadrowy w ochronie zdrowia, on dotyczy nie tylko lekarzy, także pielęgniarek. Za moment będzie dotyczyć ratownictwa medycznego, bardzo wielu zawodów medycznych – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg, poseł Lewicy Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obronił się sam, swoimi dokonaniami". Fogiel o odrzuconym wniosku o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 09:03
– Wszyscy ministrowie mają pracować po to, żeby realizować program, z którym szliśmy do wyborów, żeby poprawiać sytuację – powiedział w audycji "Salon polityczny Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: nasza obecność w UE jest wielką wartością

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 09:03
– Mówienie, że można żyć i funkcjonować poza UE, jest niebezpieczne. Większość Polaków chce być w Unii. Nasza obecność w UE jest wielką wartością i nie może być to wykorzystywane do wewnętrznej gry, aby nie skończyć jak Brytyjczycy – powiedziała w audycji "Salon polityczny Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, reprezentantka Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń