Adam Bielan: dyskusja o wyższości prawa krajowego nad unijnym nie toczy się tylko w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 09:30
– Powinniśmy wrócić do przestrzegania traktatów europejskich. Nie możemy pozwolić na to, by rozmaite instytucje europejskie (...) zawłaszczały kompetencje, które nie są im przypisane – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Adam Bielan, lider Republikanów.

Trybunał Konstytucyjny będzie kontynuował w środę rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dot. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym.


ZOBACZ TAKŻE
forum tk 1200.jpg
TK będzie kontynuował dziś rozpatrywanie wniosku ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym

Adam Bielan stwierdził, że dyskusja na ten temat "toczy się nie tylko w Warszawie, ale w wielu stolicach".  Instytucje europejskie z niepokojem patrzą na falę oświadczeń Trybunałów Konstytucyjnych bądź innych ważnych instytucji, (...) które kwestionują zwierzchnictwo prawa europejskiego  mówił. Jako przykład podał Francję, która "podważyła bardzo ważny wyrok TSUE ws. przechowywania danych osobowych".

– Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wychodzenia z Unii Europejskiej – stwierdził polityk. Dodał, że podobnego zdania jest "zdecydowana większość Zjednoczonej Prawicy". – Przede wszystkim powinniśmy wrócić do przestrzegania traktatów europejskich. Nie możemy pozwolić na to, by rozmaite instytucje europejskie, choćby TSUE, Komisja Europejska czy Parlament Europejski (...) zawłaszczały kompetencje, które nie są im przypisane – oświadczył.

Posłuchaj
13:15 Salon polityczny Trojki 22_09_2021 Adam Bielan_for_media.mp3 Adam Bielan o dyskusji dot. wyższości prawa UE nad krajowym (Salon polityczny Trójki)

 

Co zrobić, by tak się stało? – Potrzebna jest wola polityczna europejskich liderów, przede wszystkim szefów rządów. To oni muszą zapanować nad tym procesem – stwierdził lider Republikanów.

"Zawłaszczanie kompetencji pozatraktatowymi metodami" jest, jak przekonywał europoseł, "drogą do kolejnych »exitów«". – Pewnie nie do polexitu, natomiast z całą pewnością do wyjścia innych krajów, których stosunek do integracji europejskiej jest znacznie bardziej negatywny niż w Polsce – mówił Adam Bielan. Jako przykład wymienił kraje Europy Południowej: Grecję i Włochy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Adam Bielan (Republikanie, europoseł z listy PiS)
Data emisji: 22.09.2020
Godzina emisji: 08.45

ms/mk

Czytaj także

Porozumienie i Partia Republikańska. Adam Bielan: rozpoczęliśmy proces zjednoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 10:05
– Potrzebna jest alternatywa dla działaczy Porozumienia wobec tego, co proponuje Gowin, czyli kierunek w stronę PSL, a w przyszłości być może koalicja rządowa z lewicą – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan, założyciel Partii Republikańskiej.
rozwiń zwiń