Wiceminister infrastruktury: KE próbuje zagarnąć kompetencje w obszarach, których nie dostała

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:36
– Różne instytucje próbują się rozpychać, uzurpować więcej władzy niż mają – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

Marcin Horała był pytany w "Salonie politycznym Trójki" o postępowanie instytucji unijnych wobec Polski. Jak zaznaczył, "Komisja Europejska i TSUE próbują wychodzić poza swoje kompetencje".  Żadne traktaty nie przyznały Trybunałowi, czy żadnym instytucjom europejskim kompetencji w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości, to sprawa pozostawiona państwom członkowskim  stwierdził polityk.


krasnodębski PE free 1200.jpg
Prof. Krasnodębski o sprawie Turowa: można było oczekiwać, że zostanie przez instytucje UE wykorzystana przeciwko nam

Wiceminister zaznaczył, że spory dotyczą różnych obszarów.  Różne instytucje próbują się rozpychać, uzurpować więcej władzy niż mają, musimy być tego świadomi, bez kompleksów podchodzić i wszędzie tam, gdzie mamy rację. A mamy ją, gdy stoimy na gruncie traktatów europejskich, trzeba tę rację udowadniać i jej bronić  zaznaczył. 


Posłuchaj
13:38 PR3_SP3_2021_09_24-08-45-00_for_media.mp3 Marcin Horała: KE nie tyle próbuje wypchnąć Polskę z UE, ile siebie rozepchnąć (Salon polityczny Trójki)

 

 Rozmawiać zawsze warto, wyjaśniać swoje racje, wszędzie gdzie jest taka konieczność  dodał, pytany, czy jest w polskim rządzie wola rozmów i porozumienia z KE i TSUE.

KE chce "zagarnąć kompetencje"

Horała ocenił, że "Komisja Europejska nie tyle próbuje wypchnąć Polskę z UE, ile siebie rozepchnąć".  KE próbuje zagarnąć sobie, trochę metodą kaduka, kompetencje, władztwo w obszarach, których nie dostała, tak być nie powinno  podkreślił wiceminister.

Czytaj również:

Odnosząc się do antyunijnej retoryki Solidarnej Polski, powiedział, że koalicja oznacza także różnice poglądów. Ocenił, że w kontekście sporów z UE stanowisko Solidarnej Polski nie jest dla rządu kłopotem.

kopalnia Turow pap 1200.jpg
"Widmo zamknięcia kopalni z dnia na dzień jest przerażające". Burmistrz Zgorzelca o sporze ws. Turowa

 Różne są techniki negocjacyjne i myślę, że wskazanie, że nie możemy w tych negocjacjach za bardzo ustąpić, bo w polskiej debacie publicznej są też tacy, którzy ostrzej do tego podchodzą i jak nie my, to przyjdą tacy, z którymi będzie się gorzej rozmawiać, to pozycję negocjacyjną wzmacnia  mówił Marcin Horała.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury)
Data emisji: 24.09.2021
Godzina emisji: 8.45

pg

Czytaj także

"To wojna o obalenie polskiego rządu". Waszczykowski o działaniach KE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 15:50
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że to wojna o obalenie polskiego rządu, a nie o wyprostowanie czy polepszenie wymiaru sprawiedliwości w Polsce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrafi sobie radzić, nie przejmując się dogmatycznie traktatami". Jałowiczor o działaniach KE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 20:37
- Biorąc pod uwagę mechanizm warunkowości związany z funduszami unijnymi, na który niestety się zgodziliśmy, to KE ma teraz większe pole manewru - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". Rozmówcą Adriana Stankowskiego był również Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. 
rozwiń zwiń