Przydacz: jeśli strona czeska nie jest zainteresowana przyjęciem polskiej oferty, rozmowy zakończą się fiaskiem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 09:32
– Polska oferta leży na stole, jest dopasowywana do oczekiwań czeskich – powiedział o negocjacjach ws. Turowa na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczFoto: PR
shutterstock turów free 1200.jpg
"Nie będzie zamknięcia kopalni Turów". Zdecydowana odpowiedź rządu na decyzję TSUE

Rozpoczęte przed południem w środę polsko-czeskie rozmowy w sprawie kopalni Turów zostały przerwane o 1 w nocy w czwartek. Mają zostać dziś wznowione.

 Jeśli rzeczywiście nasi negocjatorzy, oferując dobrą ofertę, dojdą do wniosku, że strona czeska naprawdę nie jest zainteresowana jej przyjęciem ani wypracowaniem konstruktywnego rozwiązania, to oczywiście jestem w stanie sobie taką sytuację wyobrazić, że rozmowy zakończą się fiaskiem  powiedział Marcin Przydacz.


Posłuchaj
12:33 _PR3_AAC 2021_09_30-08-45-20_for_media.mp3 Marcin Przydacz: Polska oferta leży na stole, jest dopasowywana do oczekiwań czeskich (Salon polityczny Trójki)

 

 Czesi dzisiaj mogą otrzymać pewną rekompensatę, jeśli nie będą chcieli jej otrzymać, to oczywiste jest, że rozmowy nie będą kontynuowane w nieskończoność  zaznaczył wiceszef MSZ.


1200 (1).jpg
Polsko-czeskie rozmowy ws. Turowa będą kontynuowane. Kurtyka: liczy się każde słowo

W maju Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech o wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Z kolei 20 września TSUE nałożył na Polskę 500 tysięcy euro dziennej kary za niezaprzestanie wydobycia.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 8.45

pg

Czytaj także

Co dalej z Turowem? Kolejne spotkanie ministrów Polski i Czech

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 09:18
Ministrowie środowiska Polski i Czech rozmawiali dziś w Pradze o przyszłości polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. Zadeklarowali przyspieszenie trwających od czerwca negocjacji w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negocjacje ws. Turowa. Kurtyka: przekazaliśmy propozycję, ruch należy do Czechów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 17:02
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że wczoraj polska strona przekazała Czechom propozycję rozwiązania sporu wokół kopalni Turów i teraz to do nich należy ruch w tej sprawie. Zaznaczył, że polski rząd jest zdeterminowany, by - w interesie regionu i mieszkańców po obu stronach granicy - jak najszybciej zawrzeć porozumienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Hutek ws. kopalni Turów: nie wiadomo, kto tak naprawdę powoduje utratę wody po stronie czeskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:47
Pod koniec lutego Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce dotyczącą kopalni Turów. W piśmie wnioskowano o zastosowanie środków tymczasowych, czyli nakaz wstrzymania wydobycia. Na antenie Radia Maryja Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, odniósł się to tej sprawy.
rozwiń zwiń