"To skaza lewicy". Czarzasty komentuje kryzys wewnątrz partii

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 09:51
– Niechętnie komentuję sprawy wewnętrzne partii i opinie kogoś takiego jak np. pani prof. Senyszyn – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu.

– To nie był problem kadrowy, bo te występują zawsze w każdej partii, ale [spór] o zasady i przyszłość Lewicy – powiedział Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy, odpowiadając na pytanie o konflikty wewnątrzpartyjne.

trela 1200.jpg
Dziś spotkanie zarządu Nowej Lewicy. Trela: mam nadzieję, że skończymy ten wewnętrzny spór

Zdaniem wicemarszałka Sejmu jedną z najważniejszych rzeczy jest konsolidacja Lewicy, utrzymanie klubu parlamentarnego w takim kształcie, w jakim obecnie on funkcjonuje, a także kontynuacja współpracy Wiosny, SLD i Razem, co w ostatecznym rozrachunku miałoby skutkować wystawieniem jednej listy wyborczej w przyszłości.

Posłuchaj
12:24 Salon_Polityczny_Trójki_PR3_2021_10_05_for_media.mp3 Włodzimierz Czarzasty o sytuacji wewnątrz Lewicy (Salon polityczny Trójki)

– Robię wszystko w tym kierunku, aby był jeden klub, a nie dwa kluby: Wiosna i SLD plus koło Razem – przyznał w radiowej Trójce Włodzimierz Czarzasty. – Pojawiły się pewne nurty, które nie chciały tego i z tymi nurtami podjąłem, w jakichś tam kategoriach, współzawodnictwo i walkę. Ten temat na szczęście się już skończył – dodał.

"Skaza Lewicy"

Według lidera Nowej Lewicy to "skaza lewicy, że po dwóch latach kadencji zwykle coś się dzieje". W audycji "Salon Polityczny Trójki" przypomniał rząd Leszka Millera, który rozpadł się po dwóch latach od przejęcia władzy.

– Pan premier Leszek Miller stracił władzę, a pan Borowski wyprowadził posłów. – przypomniał. – Jak była koncepcja LiD-u za Wojciecha Olejniczaka, też po dwóch latach klub się rozwalił – kontynuował.

Joanna Senyszyn 1200.jpg
Senyszyn: Czarzasty nie powinien być liderem Lewicy, kieruje partią w sposób niedemokratyczny

Autorytarne rządy Czarzastego

Zdaniem Joanny Senyszyn, bardzo wielu członków Lewicy jest niezadowolonych z powodu "autorytarnych rządów przewodniczącego Włodzimierza Czarzastego".

Do tej wypowiedzi odniósł się lider Nowej Lewicy. W Programie 3 Polskiego Radia Włodzimierz Czarzasty powiedział, że tego, jak zostanie oceniony jego sposób zarządzania partią, dowiemy się 9 października, kiedy 1700 jej członków będzie oceniać jego pracę i kierunek, w którym zmierza Lewica.

– Ja niechętnie komentuję sprawy wewnętrzne partii i opinie kogoś takiego jak np. pani prof. Senyszyn – powiedział.

Czytaj także:

W audycji wicemarszałek odniósł się też do współpracy z Andrzejem Rozenkiem.

– Andrzej Rozenek nie jest już członkiem partii, w której ja jestem, w związku z tym działalność polityczna pana posła już mnie nie interesuje – oznajmił.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Włodzimierz Czarzasty (lider Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu)
Data emisji: 5.10.2021
Godzina emisji: 8.45

bf/kr

Czytaj także

"Od początku był dym o to, że z Wiosną łączymy się w taki sposób". Sebastian Wierzbicki o sytuacji w Lewicy

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 06:51
Zawieszeni przez Włodzimierza Czarzastego działacze Nowej Lewicy uważają, że decyzje przewodniczącego były nielegalne i zapowiadają odwołanie do sądu partyjnego. Ich zdaniem zapowiadane połączenie z Wiosną stanie się dla Czarzastego okazją do "prywatyzacji" partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jabłoński: Czarzasty chce, żeby Lewica miała większą podmiotowość

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 09:37
- Gra części polityków Lewicy polega na dążeniu do tego, żeby zawrzeć sojusz czy pakt z Platformą Obywatelską. Włodzimierz Czarzasty natomiast chce, aby jego formacja miała większą podmiotowość - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Trela o sytuacji w Nowej Lewicy: nie jesteśmy zawieszeni, bo to niezgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 09:00
– Za półtora tygodnia odbędzie się Rada Krajowa Lewicy i będzie oceniać działania i to jest ciało statutowe, które może podejmować decyzje i weryfikować. Nie może być tak, że jednoosobowo w dużej partii podejmuje się takie decyzje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.
rozwiń zwiń