Wiceszef MSZ: mamy do czynienia ze sporem między dwoma wizjami przyszłości integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 08:59
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że w całej Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat dwóch wizji przyszłości Wspólnoty. Jedno podejście jest – jak wskazał – "absolutnie centralistyczne", drugie z kolei zakłada konieczność postawienia pewnych granic. 

Paweł Jabłoński odniósł się do pojawiających się w debacie publicznej głosów o możliwym polexicie. Polityk zwrócił uwagę, że temat jest cyklicznie, co kilka miesięcy, podnoszony przez opozycję.

– Opozycja straszy ludzi, kreśli przerażające wizje, że Polska już za chwilę wyjdzie z Unii Europejskiej. Nikt w rzeczywistości nie ma takich planów – zapewnił. Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił również uwagę na to, że "jedynymi politykami, którzy próbowali zorganizować referendum w sprawie wyjścia Polski z UE, byli działacze Platformy Obywatelskiej". 

Czytaj także:
1200.jpg
Premier: polexit to fake news, szkodliwy mit

Dwie wizje UE

Rozmówca Beaty Michniewicz powiedział, że obecnie w Polsce "mamy bardzo poważną dyskusję o tym, czy UE może rozszerzać swoje kompetencje ponad to, co jest zapisane w traktatach i nakazywać państwom członkowskim podejmowanie działań, do których nie są one zobowiązane". 

Posłuchaj
13:12 _PR3_AAC 2021_10_11-08-44-42.mp3 Paweł Jabłoński o tzw. polexicie (Salon polityczny Trójki)

 

– Jesteśmy dzisiaj w sytuacji, w której w całej UE mamy do czynienia ze sporem pomiędzy dwoma wizjami przyszłości integracji europejskiej – wskazywał polityk. Jak wyjaśnił – jedna z nich jest "absolutnie centralistyczna" i wiąże się z "narzucaniem państwom narodowym kierunków działań", także tych, które nie są zapisane w traktatach. – Ta wizja dominowała przez ostatnie lata w głównym nurcie polityki brukselskiej – stwierdził gość Polskiego Radia.

Druga wizja polega z kolei na założeniu, że konieczne jest postawienie granic. – Tą granicą są dla nas traktaty i zasada przyznania tzn. że jeżeli nie mamy przyznanych jakichś kompetencji UE, to te kompetencje zostają w domenie państw członkowskich – tłumaczył Paweł Jabłoński. Wiceminister wskazał, że to podejście prezentuje Polska oraz kilka innych państw. – Również w innych krajach część sceny zaczyna się do tego przekonywać – mówił polityk.

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 11.10.2021
Godz. emisji: 8.45

jbt/kr

Czytaj także

"To świadoma próba spowodowania kryzysu". Andrzej Dera o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 09:12
– Migranci przebywający na granicy, po stronie Białorusi, to nie są uchodźcy, tylko osoby w sposób zaplanowany sprowadzone przez białoruskie władze na teren kraju. To jest świadoma próba wpływania na to, co się dzieje w Polsce i w Unii Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Współpracujemy z Frontexem od miesięcy". Milczanowska o wizycie szefa agencji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 09:19
- Od miesięcy mówimy, że współpracujemy z Frontexem. Ta współpraca ma miejsce każdego dnia i nie musi wyglądać tak, jak wczoraj. Szef agencji musiał przyjechać, żebyśmy udowodnili jej istnienie - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska (PiS). Gościem audycji był również Andrzej Grzyb (PSL). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schetyna: wolno nam tyle samo co każdemu krajowi europejskiej Wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 09:55
– Wolno nam to, co wynika z traktatów europejskich, które przyjęliśmy w referendum – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna, poseł Koalicji Obywatelskiej, były szef PO. 
rozwiń zwiń