Sawicki: rząd powinien wystąpić do KE o współfinansowanie budowy zapory na granicy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 09:51
– My bronimy całego obszaru Schengen, całego obszaru UE. Nie ma żadnej potrzeby, żebyśmy inwestowali w tę granicę tylko z własnych środków – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.

Od początku października polska Straż Graniczna udaremniła 6700 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski, a od początku roku – ponad 18 tys. Większość z nich zanotowano w ostatnich czterech miesiącach. Zatrzymywani migranci pochodzą głównie z Iraku. Są przywożeni w pobliże granicy przez białoruskie służby. Trwają prace nad specjalną ustawą, która pozwoli wzmocnić polsko-białoruskie pogranicze. Chodzi o budowę specjalnej zapory wyposażonej w nowoczesny system monitoringu i detekcji ruchu. Według pomysłodawcy projektu  kierownictwa MSWiA  pozwoli to znacznie ograniczyć liczbę prób nielegalnego przekraczania granicy.

Posłuchaj
12:03 [ PR3]PR3 (mp3) 14 październik 2021 08_44_55_for_media.mp3 Marek Sawicki: w odpowiedzialność i koszty budowania zapory granicznej należy włączyć również KE (Salon polityczny Trójki)
jedynka paweł jabłoński 1200.jpg
Jabłoński o sytuacji na granicy: działania prowokacyjne mają doprowadzić do eskalacji, do ofiar

 Skoro dotychczasowe ustawy nie wystarczają i granica nie jest zabezpieczona, skoro pierwszy stan wyjątkowy jest za krótki, drugi stan wyjątkowy jest za krótki, to tym razem chcemy pomóc rządowi i poprzemy budowę tego muru  zapowiedział Marek Sawicki. 

 Dziś za bezpieczeństwo granic odpowiada rząd i w związku z tym nie warto przeszkadzać rządowi w poprawie naszego bezpieczeństwa  wyjaśnił.

Czytaj także:

Gość Trójki podkreślił, że oprócz bariery fizycznej na granicy powinno też funkcjonować pełne zabezpieczenie elektroniczne, np. takie, jakie stosuje Izrael.

 Sam mur granicy nie zabezpieczy. Jeśli pójdzie 50 tysięcy uchodźców, to nawet jeśli mur będzie miał 6 metrów wysokości, to i tak przejdą  argumentował.

przydacz 1200 pap.jpg
Spotkanie wiceszefa MSZ z ambasadorami państw UE ws. nielegalnej migracji. "Wspólny głos Zachodu jest tu kluczowy"

Poseł przypomniał, że "my bronimy całego obszaru Schengen, całego obszaru UE" i "nie ma żadnej potrzeby, żebyśmy inwestowali w tę granicę tylko z własnych środków". Jak wskazał, należy "włączyć w odpowiedzialność i koszty budowania tej zapory granicznej również Komisję Europejską". 

 Europa ma duże pieniądze. W tej sprawie rząd powinien wystąpić do KE o współfinansowanie budowy tej zapory  stwierdził. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 8.45

fc

Czytaj także

"Nie jedźcie na Białoruś, nie dajcie się wykorzystać Łukaszence". Apel wiceszefa MSZ w irackich mediach

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 21:40
- Nie ma absolutnie żadnych szans, by udało się wam przekroczyć granicę białorusko-polską, zostaniecie instrumentalnie wykorzystani przez reżim Alaksandra Łukaszenki i znajdziecie się w lesie podczas mroźnej zimy - ostrzegł potencjalnych migrantów wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz podczas wywiadu z wydawanym w irackim Kurdystanie portalem Rudaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor domu dziecka, z którego uciekają młodzi migranci: nie są zainteresowani pobytem w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 06:55
Nastolatki, które zostały zatrzymane przez straż graniczną za nielegalne przekroczenie polskiej granicy, jeśli nie są pod opieką dorosłych, ze strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców trafiają do domów dziecka. W tym roku do domu dziecka w Kętrzynie trafiło 49 takich dzieci - wszystkie z niego uciekły. - Ta młodzież nie kryje, że Polska nie jest ich celem, że chcą się dostać do Europy Zachodniej - powiedziała dyrektor placówki Bożena Biegańska-Wójtowicz.
rozwiń zwiń