"Spodziewamy się otwarcia oczu i otrzeźwienia". Fogiel o debacie w PE z udziałem premiera

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 09:35
– Polska jest i zamierza pozostać członkiem UE, ale równocześnie każdy kraj członkowski ma swoją suwerenność – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu we wtorek odbędzie się debata o praworządności w Polsce. Podczas dyskusji przewidziano wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

Posłuchaj
12:34 [ PR3]PR3 (mp3) 19 październik 2021 08_45_01_for_media.mp3 Radosław Fogiel: Polska jest i zamierza pozostać członkiem UE, ale równocześnie każdy kraj członkowski ma swoją suwerenność (Salon polityczny Trójki)

Radosław Fogiel pytany, czego PiS spodziewa się po tym wystąpieniu, odparł: "otwarcia oczu i otrzeźwienia". 

kuzmiuk zbigniew 1200.jpg
Echa werdyktu TK w Europie. Kuźmiuk: coraz więcej polityków przyznaje Polsce rację

– Otwarcia oczu przez niektórych przywódców europejskich – podobnie jak w przypadku listu, który premier skierował do członków rady – na to, że Polska jest i zamierza pozostać członkiem UE, ale równocześnie każdy kraj członkowski ma swoją suwerenność – dodał. 

Na uwagę, że członkowie Parlamentu Europejskiego w dużej mierze nie są dobrze nastawieni do tego, co się dzieje w ostatnich latach w Polsce i premierowi może być trudno do nich trafić, gość Trójki wskazał, że "to nie znaczy, że nie warto próbować, nie warto przekonywać".

– Polacy w demokratycznych wyborach postanowili wybrać rząd, który jest rządem konserwatywnym. Znakomita większość PE ma inne poglądy  przyznał Radosław Fogiel. Jak wskazał, z tego powodu mieliśmy do czynienia z różnymi rezolucjami w sprawach światopoglądowych, które nie należą do kompetencji UE. – Parlamentowi to nie przeszkadzało, żeby progresywną, lewicową agendę realizować – stwierdził.

shutterstock mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej". List premiera do unijnych przywódców

Radosław Fogiel pytany był również o zapowiedź pozwu do TSUE ws. upolitycznienia niemieckiego sądownictwa, o którym Zbigniew Ziobro mówił, że "premier zyskał bardzo poważne argumenty do rozmowy w UE".

– To ciekawa propozycja, która może pokazać, unaocznić podwójne standardy, które niestety dzisiaj w niektórych kwestiach panują w UE – powiedział wicerzecznik PiS.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS)
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Czytaj także

"Działania polityczne, bez umocowania w traktatach". Fogiel o rezolucji PE ws. Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 22:22
Rezolucja PE dotycząca Polski to kolejny przykład czysto politycznych działań, które nie mają żadnego umocowania w traktatach. PE ma wyraźny przechył polityczny w jedną stronę, rządy konserwatywne nie są tam specjalnie mile widziane - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Bielan: eurokratom nie podobają się konserwatywne rządy w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:02
– Polska jest ciągle na cenzurowanym, nie ze względu na reformy, które wprowadza, tylko ze względu na konserwatywny rząd, który nie podoba się wielu eurokratom – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan, eurodeputowany, prezes Partii Republikańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Gajewski: nasz kraj ma zbyt duże znaczenie, by wypchnąć go z UE

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 10:08
- Wbrew temu, co mówi opozycja, Polski nikt nie wyrzuci z UE ani Polska z niej nie wystąpi. Jesteśmy zbyt dużą gospodarką i mamy zbyt duże znaczenie we wspólnym rynku, by nas ktokolwiek wypchnął ze wspólnoty unijnej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") oraz Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).
rozwiń zwiń