Kowal o debacie w PE: premier ma trudną sytuację w rządzie, mówił głównie do zwolenników

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:02
– Mateusz Morawiecki miał być politykiem, który sobie szczególnie dobrze radzi w Europie. (...) Nie poradził sobie. Polska jest jednym z ostatnich państw, które nie dostało jeszcze pieniędzy z Funduszu Odbudowy – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł KO.

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu premier Mateusz Morawiecki skrytykował "pozatraktatowe działania" i "podwójne standardy" instytucji unijnych wobec Polski. W tym kontekście przywoływał orzeczenia sądów konstytucyjnych innych państw, które – jak argumentował szef rządu  potwierdzały prymat konstytucji nad prawem unijnym.


Posłuchaj
13:35 Paweł kowal 1.mp3 Paweł Kowal: premier nie poradził sobie w Europie (Salon Polityczny Trójki)

Komentując wydarzenia w PE, Paweł Kowal stwierdził, że Mateusz Morawiecki objął stanowiska szefa rządu, ponieważ jego poprzedniczka Beata Szydło "miała taką opinię, że nie radzi sobie w sprawach europejskich". 

ZOBACZ TAKŻE
beata  szydło  1200 syg.jpg
Beata Szydło: wobec Polski i Węgier stosowana jest retoryka oparta na wymuszaniu i szantażu

– Mateusz Morawiecki miał być politykiem, który sobie szczególnie dobrze radzi – wskazał i dodał, że premier "sobie nie poradził".  Polska jest jednym z ostatnich państw, które nie dostało jeszcze pieniędzy z Funduszu Odbudowy – wskazał.

Według byłego wiceszefa MSZ w Strasburgu Mateusz Morawiecki "starał się przemawiać głównie do swoich zwolenników, a tak naprawdę do członków własnego rządu, ponieważ jego sytuacja w rządzie jest dość trudna".

Paweł Kowal mówił, że "chciałby, aby ten rząd został odwołany", niemniej "strategicznym interesem obywateli" jest to, by środki z Funduszu Odbudowy trafiły do kraju. Jednocześnie zaznaczył, że pieniądze te powinny być "obwarowane zasadami wydatkowania, by nie zostały bezsensownie przetracone".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 20.10.2021 
Godzina emisji: 08.45

ms/IAR/kr

Czytaj także

Adam Bielan: eurokratom nie podobają się konserwatywne rządy w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:02
– Polska jest ciągle na cenzurowanym, nie ze względu na reformy, które wprowadza, tylko ze względu na konserwatywny rząd, który nie podoba się wielu eurokratom – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Bielan, eurodeputowany, prezes Partii Republikańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spodziewamy się otwarcia oczu i otrzeźwienia". Fogiel o debacie w PE z udziałem premiera

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 09:35
– Polska jest i zamierza pozostać członkiem UE, ale równocześnie każdy kraj członkowski ma swoją suwerenność – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: wypłata środków nie może zależeć od kaprysów unijnych urzędników

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 07:04
"Polska domaga się sprawiedliwych zasad dla wszystkich w UE" - napisał szef polskiego rządu w wypowiedzi dla "Super Expressu". "Domagamy się uruchomienia środków unijnych, one nie mogą zależeć od urzędniczych kaprysów" - podkreślił.
rozwiń zwiń