"Dyskusja na temat przyszłości UE". Paweł Mucha o rozpoczynającym się szczycie Rady Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 09:02
To nie jest problem relacji Polska-Unia Europejska. To jest problem decyzji obywateli UE, w jakim kierunku chcemy, żeby UE ewoluowała – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta przed szczytem Rady Europejskiej, na którym poruszony ma zostać m.in. temat praworządności. 

Po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre przepisy europejskich traktatów za niezgodne z konstytucją, kilku przywódców, między innymi premierzy Holandii i Szwecji zapowiedzieli, że chcą rozmawiać na ten temat. Szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do unijnych przywódców napisał, że 21 października podczas sesji roboczej poruszone zostaną kwestie związane z praworządnością.


Posłuchaj
13:07 [ PR3]PR3 (mp3) 21 październik 2021 08_44_58_for_media.mp3 Paweł Mucha: na pierwszym miejscu polska konstytucja (Salon polityczny Trójki)

 

– Polskie stanowisko bardzo wyraźnie w tym tygodniu już wybrzmiało w Parlamencie Europejskim – przypomniał Paweł Mucha, nawiązując do wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego.

shutterstock mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń". Premier o szantażowaniu Polski

Jak wskazał, rozpoczynający się szczyt będzie dyskusją na temat przyszłości UE.

– Czy przestrzegamy także traktatu UE, który wyraźnie stanowi, że UE działa tylko w zakresie tych kompetencji, które zostały przyznane, a wszelkie kompetencje, które nie zostały przyznane UE, pozostają w domenie państw członkowskich, czy też będziemy się godzić na to, żeby instytucje unijne ingerowały w zakres, który nie jest przyznany traktatami do kompetencji unijnych – wyjaśnił.

Gość Trójki podkreślił, że prawo bardzo wyraźnie określa porządek.

– Na pierwszym miejscu polska konstytucja, a w tym zakresie, w którym delegowaliśmy kompetencje na rzecz UE, prawo unijne będzie wyprzedzać polskie ustawodawstwo, ale tylko w tym zakresie, w którym się na to zgodziliśmy – wskazał.

Zauważył też, że orzeczenia TK w innych państwach od dawna wskazują na prymat ustaw zasadniczych.


guzy1200.jpg
"Nie oddaliśmy całości naszych praw Brukseli". Jarosław Guzy o debacie w PE

– Organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich. To nie ulega żadnej wątpliwości, że Polska jest właściwa, żeby kształtować swój ustrój, jeżeli chodzi o jurydykatywę – stwierdził Paweł Mucha.

W połowie lipca TSUE orzekł, że polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest niezgodny z unijnym prawem.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Mucha (minister w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 21.10.2021 
Godzina emisji: 08.45

fc/kr

Czytaj także

Zalewska: o wyższości konstytucji nad przepisami prawa europejskiego TK orzekał już od 2005 r.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:52
– Większość Polaków nie sądziła, że Trybunał Konstytucyjny może wydać inny wyrok – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Anna Zalewska (PiS). Gościem audycji był także Paweł Kowal (PO). – Takie orzeczenie jest niezgodne z interesem obywateli – stwierdził.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowal o debacie w PE: premier ma trudną sytuację w rządzie, mówił głównie do zwolenników

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:02
– Mateusz Morawiecki miał być politykiem, który sobie szczególnie dobrze radzi w Europie. (...) Nie poradził sobie. Polska jest jednym z ostatnich państw, które nie dostało jeszcze pieniędzy z Funduszu Odbudowy – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: prawo unijne nigdy nie stoi nad naszą konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 06:32
Prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że państwa, które weszły do Unii Europejskiej nie zrzekły się ani suwerenności, ani demokracji.
rozwiń zwiń