Krzysztof Bosak o konflikcie Polski z UE: to nie spór prawny, ale ideologiczny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 09:02
– Przekonania pokazywane w UE za wzór są ukształtowane w zupełnie innych kulturach niż nasza – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji.
Krzysztof Bosak
Krzysztof BosakFoto: Forum/Attila Husejnow

Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w debacie "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego", zorganizowanej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. W debacie uczestniczyła także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W piątek do Luksemburga pod Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pojechali związkowcy z Turowa. Będą protestować przeciwko arbitralnym decyzjom instytucji UE.

Parlament Europejski free shutterstock 1200.jpg
Prof. Antoni Kamiński: Unia Europejska ma problem sama ze sobą

Krzysztof Bosak zaznaczył, że za decyzjami UE stoją przede wszystkim kwestie ideologiczne. Postrzeganie sytuacji w Polsce wiąże się także, jak przekonywał, z brakiem wiedzy na temat sytuacji w naszym kraju. – Spór z KE jest sporem ideologicznym. Praworządność nie ma żadnej prawnej definicji, ale jest coś w rodzaju zbioru politycznych i ideologicznych przekonań na temat tego, czym jest praworządność. Przekonania pokazywane w UE za wzór są ukształtowane w zupełnie innych kulturach niż nasza – powiedział.


Posłuchaj
12:24 _PR3_AAC 2021_10_22-08-45-03.mp3 Krzysztof Bosak o sporze z UE (Salon Polityczny Trójki)

 

– Większość komentatorów i polityków z Europy Zachodniej nie rozumie specyfiki naszego prawa i historii. Mają pewien schemat, przez który interpretują wydarzenia w Polsce. Ten schemat został ukształtowany przez lewicowych intelektualistów, najczęściej z USA, którzy słabo znają Europę – dodał.

Czytaj także:

Pytany o stanowisko wobec zachowania polskiego rządu, lider Konfederacji powiedział, że postępowanie organów unijnych jest naganne. – Jestem politykiem opozycji i nie zgadzam się z bardzo wieloma rzeczami, które robi rząd. Jeżeli jednak ktoś ma z zagranicy dyktować jakiemukolwiek polskiemu rządowi, co ma robić za pieniądze, to jest to upokarzające dla naszego państwa – powiedział.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Data emisji: 22.10.2021 
Godzina emisji: 08.45

dz/kr

Czytaj także

Szef parlamentu Węgier: obecny kierunek rozwoju UE jest nie do utrzymania

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:34
- Węgry pozostaną w Unii Europejskiej, dopóki ta się nie rozpadnie - oświadczył szef parlamentu Węgier Laszlo Koever w wywiadzie dla tygodnika „"Mandiner”, który ukazał się w czwartek. Wyraził też przekonanie, że nastąpi renesans unijnej prawicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o praworządność. Mec. Piotr Andrzejewski: Polska opiera się na treści traktatów unijnych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:25
- Mamy do czynienia z pełzającym forsowaniem na przykładzie Polski odrzuconego przez narodowe referenda traktatu konstytucyjnego UE. Forsuje się odrzucone wtedy rozwiązania, które miały uczynić z państw członkowskich rodzaj landów jednego organizmu z jedną konstytucją, który byłby kierowany z Brukseli czy Berlina - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Piotr Andrzejewski - sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Apel, do którego KE i państwa nie muszą się stosować". Waszczykowski o rezolucji PE

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 18:00
– Celem takiego grillowania, takich rezolucji, jest doprowadzenie do tego, że agencje będą obniżały nam ratingi, że inwestorzy nie będą chcieli inwestować, że będą drożały nasze pożyczki itd. – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS i były szef MSZ Witold Waszczykowski, pytany o rezolucję PE w sprawie Polski. 
rozwiń zwiń