Prof. Andrzej Horban: zachorowanie niezaszczepionych jest nieuchronne

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 09:35
– Krzywa zachorowań jest bardzo podobna do krzywej z jesieni zeszłego roku i wiosny tego roku – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, komentując wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce.

Salon Polityczny Trójki - prof. Andrzej Horban / Polskie Radio


Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują na zapowiadaną czwartą falę pandemii koronawirusa. Resort od kilku dni informuje o kilku tysiącach nowych zachorowań na COVID-19 dziennie.

Posłuchaj
13:42 [ PR3]PR3 (mp3) 25 październik 2021 08_44_57_for_media.mp3 Andrzej Horban: wzrost zachorowań musi być, jest sezon jesienny (Salon polityczny Trójki)

– Krzywa zachorowań jest bardzo podobna do krzywej z jesieni zeszłego roku i wiosny tego roku. Kształt podobny, ale mamy nadzieję, że będzie mniejsza, tzn. nie będziemy mieli kilkunastu albo kilkudziesięciu tysięcy zachorowań dziennie, tylko kilka tysięcy, być może 10-15 tys. w szczycie – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" profesor Andrzej Horban.

Cmentarz wszystkich świętych Gdańsk Forum-1200.jpg
Wiceminister zdrowia o dniu Wszystkich Świętych: nie przewidujemy ograniczeń w dostępie do cmentarzy

Jak przyznał, kłopot jest z tymi, którzy nie są zaszczepieni. Dodał, że ich zachorowanie jest nieuchronne.

– Wzrost zachorowań musi być, jest sezon jesienny. Wszyscy zaczynamy być bardzo podatni na zakażenie wirusami przenoszonymi drogą kropelkową, tak jak grypa, jak typowe jesienne zachorowania – wyjaśnił ekspert. – Siedzimy w domu, włączamy ogrzewanie – dodał.

Gość Trójki przypomniał, że najbardziej narażone osoby, czyli głównie ludzie starsze mogą przyjąć trzecią dawkę szczepionki. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Andrzej Horban (doradca premiera ds. COVID-19)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/zch

Czytaj także

"Nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary". Szef MZ o obostrzeniach covidowych

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:17
- Jeśli dynamika zakażeń w kolejnym tygodniu będzie tak samo wysoka, jak w tym, to będzie trzeba zrewidować prognozy, co oznacza m.in. wzmocnienie kontrolowalności maseczek w środkach transportu, w galeriach handlowych, większą liczbę patroli oraz zmianę polityki dotyczącej mandatów - nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla rządu restrykcje są ostatecznością". Minister zdrowia o strategii walki z IV falą pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 06:36
- Decyzje będą zapadać na początku listopada. Wiemy, co oznacza zamykanie gospodarki dla firm i PKB, ale oczywiście bierzemy pod uwagę, że trzeba będzie wprowadzić jakieś zdecydowane działania, jeśli będzie ryzyko, że system ochrony zdrowia będzie zagrożony paraliżem - mówi w rozmowie z PAP Adam Niedzielski, minister zdrowia. 
rozwiń zwiń