Katarzyna Lubnauer: kryzys na granicy wschodniej jest równocześnie kryzysem w całej UE

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 09:00
– Gdyby Polska zaprosiła do stałej współpracy Frontex, to podejście UE do środków na budowę zapory mogłoby być inne. Ich funkcjonariusze powinni być obecni. Owszem, nie mają rozbudowanych sił, ale chodzi o to, że kryzys na granicy wschodniej jest równocześnie kryzysem w całej UE – powiedziała Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej w Programie 3 Polskiego Radia.

Jednym z tematów audycji "Salon polityczny Trójki", którą poprowadził Bartłomiej Graczak, była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. 

– Głosowałam przeciw zaporze na granicy. Dlatego, że sama nie wierzę, że ta zapora kiedykolwiek powstanie. Wydawanie miliarda sześciuset piętnastu milionów złotych bez przetargu, bez skróconego konkursu, tylko wśród swoich znajomych, nie wzbudza we mnie przekonania. Po doświadczeniach na przykład z respiratorami nie mam zaufania do tej ekipy – mówiła Katarzyna Lubnauer.

zolnierz wojsko noc granica TT terytorialsi 1200.jpg
Uzbrojeni mundurowi wtargnęli na teren Polski. Żaryn: to kolejna prowokacja

Dodała, że "rządzącym nie udało się zbudować żadnej inwestycji". – Przypomnę, że nie wyszło "Mieszkanie plus". Jedyna inwestycja, która została rozpoczęta i skończona, to elektrownia w Ostrołęce, ten kolejny blok. Zaznaczmy, że zbudowano go za miliard trzysta milionów złotych i zburzono. W związku z tym, że inwestycje idą temu rządowi właśnie tak, to możemy spodziewać się, że mur powstanie dokładnie wtedy, kiedy skończy się kryzys na granicy wschodniej  tłumaczyła przedstawicielka KO.

Pokreśliła też, że nie ma wątpliwości, iż granica Polski "ma być szczelna i bezpieczna".

Czytaj także:

Granica zapora mur free 1200.jpg
Projekt zapory na granicy z Białorusią. Szef MSWiA przedstawił szczegóły

 Zapora nie jest złym pomysłem. W wielu krajach takiego typu zapory są, tylko nie ma żadnego powodu, aby nie było tam stałej kontroli NIK-u. Nie ma powodu, abyśmy nie mieli do czynienia z sytuacją, w której ktoś patrzy na ręce tym, co wydają ogromne pieniądze publiczne  zaznaczyła posłanka.

– Jeżeli spojrzymy na to logicznie, to biorąc pod uwagę, że można stosować skrócone procedury, powinno się stworzyć komitet, w którym będą też przedstawiciele opozycji, którzy będą mogli przyglądać się temu, jak te pieniądze są wydatkowane – mówiła Katarzyna Lubnauer. 


Posłuchaj
13:20 PR3 Salon polityczny Trójki 2021_11_05-08-45-00_for_media.mp3 Katarzyna Lubnauer o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy (Salon polityczny Trójki)

 

– Uważam, że jednym z elementów bezpieczeństwa na granicy polskiej jest uwspólnienie tego problemu  podkreślała. Stwierdziła, że "mogłoby być inne podejście UE, jeśli chodzi o środki na budowę zapory, gdyby Polska zaprosiła do stałej współpracy Frontex, a tego nie zrobiła".  Powinni być obecni ich funkcjonariusze. Oni nie mają rozbudowanych sił, ale chodzi o to, że kryzys na granicy wschodniej jest równocześnie kryzysem w całej UE. Nasza granica nie jest szczelna – tłumaczyła w Programie 3 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 5.11.2021
Godzina emisji: 8.45

nj

Czytaj także

"Łukaszenka wybrał sobie Polskę jako głównego wroga". Truskawa o sytuacji na wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:09
- Trzeba konsekwentnie prowadzić taką politykę jak do tej pory, czyli uszczelniać granice i nie dopuszczać do nielegalnego wkraczania na teren Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 w odniesieniu do sytuacji na wschodniej granicy Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gościem audycji był także Hubert Biskupski ("Super Express").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Białoruś wypiera się oczywistych faktów, to sowieckie standardy postępowania

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 18:50
- W sprawie incydentu na granicy władze Białorusi stosują sowieckie standardy postępowania, wypierają się oczywistych faktów - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Dodał, że stronie białoruskiej przekazana została też już oficjalna nota protestacyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Krzysztof Rak o perspektywach federalizacji UE: brak realizmu elit europejskich

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 19:45
- Te koncepcje są żywe od XIX w., szczególnie od okresu po II wojnie światowej. Dziś jest to trochę temat zastępczy, który ma przykryć kwestię ogromnego kryzysu drążącego państwa europejskie, ale też problemy związane z integracją europejską - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
rozwiń zwiń