Ofensywa dyplomatyczna polskiego rządu. Wawrzyk: pokazaliśmy partnerom możliwości działania

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 09:02
– Chodzi o uzgodnienie wspólnego stanowiska na ewentualne różne rozwoje sytuacji i uzgodnienie dalszych wspólnych działań – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef polskiej dyplomacji Piotr Wawrzyk. Wiceminister odniósł się w ten sposób do ofensywy dyplomatycznej polskiego rządu, która jest odpowiedzią na działania hybrydowe białoruskiego reżimu.

W piątek w samo południe ma rozpocząć się w Londynie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Wśród najważniejszych tematów rozmowy znajdzie się kwestia bezpieczeństwa w Europie. Jak informuje KPRM, poruszone zostaną także kwestie związane z cenami energii.

Piotr Wawrzyk pytany przez Beatę Michniewicz o plany na kolejne spotkania odparł, że będzie to kontynuacja "rozmów z sojusznikami z Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa europejskiego".  Nie tylko w sensie granicy polsko-białoruskiej, ale też ukraińsko-rosyjskiej i ukraińsko-białoruskiej  podkreślił wiceminister.

Skuteczność sankcji

Wśród najważniejszych kwestii omawianych na arenie międzynarodowej wymienił "uzgodnienia wspólnego stanowiska na ewentualne różne rozwoje sytuacji i uzgodnienie dalszych wspólnych działań".  Po trzecie, to są też działania skierowane do państw trzecich, z którymi Białoruś prowadzi rozmowy (...) na temat swojej działalności, nazwijmy to, werbującej migrantów  dodał Wawrzyk.

Gość audycji dopytywany o możliwe sankcje wobec Białorusi. Wskazał, że rozmowy cały czas na ten temat trwają.  Zamknięcie przez nas jednego z przejść granicznych spowodowało konsekwencje w wymiarze gospodarczym dla Białorusi i pokazało partnerom z UE, jakie są możliwości działania w tym zakresie  tłumaczył.

Posłuchaj
12:05 PR3 2021_11_26-08-44-03_for_media.mp3 Piotr Wawrzyk o ofensywie dyplomatycznej Polski ws. sytuacji na granicach europejskich (Salon Polityczny Trójki) 

Ofensywa dyplomatyczna

Premier Morawiecki w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

W środę premier w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; po południu spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą. Morawiecki w czwartek złożył wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Wawrzyk (MSZ)
Data emisji: 26.11.2021
Godzina emisji: 8.45

st/PAP/kr

Czytaj także

Ustawa o ochronie granicy. Szrot: prezydent ją przeanalizuje w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 10:00
– Prezydent będzie analizował przepisy tej ustawy, ale będzie to robił w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polaków, za bezpieczeństwo granic Polski i w zrozumieniu, że pewne rozwiązania są doraźne i trzeba je przetestować – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta. O nowych przepisach dotyczących zabezpieczenia granicy dyskutowali także Maciej Gdula z Lewicy, Radosław Fogiel z PiS i Marcin Kierwiński z PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pogląd polityczny czasem determinuje pogląd prawny". Paweł Mucha o dyskusji na linii Polska-UE

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 09:02
– Nie ma wprost podstawy prawnej, zgodnie z którą instytucje unijne mogłyby się wypowiadać czy ingerować w sprawy dotyczące organizacji wymiaru sprawiedliwości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Mucha, doradca prezydenta RP.
rozwiń zwiń