"Boję się, że Ukraina zostanie poświęcona w imię interesów gospodarczych". Sawicki o Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 09:02
– Europa nie powinna zapominać o historii, powinna z niej wyciągać wnioski. Boję się, że w tej chwili w imię interesów gospodarczych – przede wszystkim chodzi o Nord Stream 2 – Ukraina zostanie poświęcona – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.

Marek Sawicki w "Salonie politycznym Trójki" wyraził przekonanie, że konflikt ukraińsko-rosyjski jest nieunikniony. – Moim zdaniem Biden z Putinem dogadali się w zakresie Ukrainy, Rosja będzie odbudowywała swoje imperium. To nie jest dobra wiadomość ani dla Polski, ani dla Europy – powiedział. Podkreślił, że Polska musi znaleźć drogę, aby wytłumaczyć Europie, że "ten kierunek przebudowy geopolitycznej jest dla Europy i dla Polski szczególnie szkodliwy".

Gość Trójki wskazał, że "Europa nie powinna zapominać o historii, powinna z niej wyciągać wnioski". Przypomniał, że w 1939 r. zostawiono Polskę, a teraz nie są realizowane złożone przez Francję, Wielką Brytanię i USA gwarancje integralności terytorialnej Ukrainy, które złożono przy okazji rozbrajania nuklearnego.

– Boję się, że w tej chwili w imię interesów gospodarczych  przede wszystkim chodzi o Nord Stream 2 – Ukraina zostanie poświęcona – powiedział Marek Sawicki. 


Posłuchaj
12:59 [ PR3]PR3 (mp3) 30 listopad 2021 08_45_32_for_media.mp3 Marek Sawicki: Biden z Putinem dogadali się w zakresie Ukrainy (Salon polityczny Trójki)

 

Jego zdaniem prezydent USA zaniepokoił się dużymi inwestycjami Chin na Ukrainie i układem z Putinem chce ograniczyć chińską ekspansję w środku Europy. Z kolei kraje europejskie, jak tłumaczył Sawicki, "nie są zainteresowane głębszą integracją Ukrainy ze względu na jej ogromny potencjał rolniczy i konkurencję na tym rynku".

Polityk ostrzegł, że w efekcie "tak naprawdę granica rosyjska ponownie przesunie się na linię Bugu".

Sawicki zwrócił uwagę na znaczenie w obecnej sytuacji Trójkąta Weimarskiego Dzisiaj w dużej Europie Trójkąt Weimarski może być tym ogniwem decydującym o kierunkach rozwoju gospodarczego, ale także geopolitycznego czy militarnego  stwierdził. 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Sawicki (PSL)
Data emisji: 30.11.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/kr

Czytaj także

Na Ukrainie planowano zamach stanu? W sprawę miał być zamieszany znany oligarcha, trwa śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 21:23
Na Ukrainie trwa postepowanie karne w związku z działaniami, podjętymi przez obywateli Ukrainy i Rosji, które miały na celu przeprowadzenie zamachu stanu - przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy obudzić się z tej geopolitycznej drzemki". Premier wzywa sojuszników Polski do działania

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 08:47
- Nie jest za późno na działanie sojuszników Polski ws. destabilizujących działań Rosji - ocenił w wywiadzie dla BBC premier Mateusz Morawiecki. - Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, rosnące ceny gazu i gromadzenie się sił rosyjskich u granic Ukrainy pokazują, że Kreml i jego sojusznicy chcą zmiany systemu politycznego i destabilizacji regionu - zaznaczył.
rozwiń zwiń