"To jest wylęgarnia nowych typów wirusa". Prof. Horban wskazał jeden kontynent

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 09:54
– Kiedy mamy w Afryce nieszczepioną populację – bo w zasadzie mamy nieszczepioną – to wirus się namnaża swobodnie. Jeżeli się namnaża swobodnie, to robi "błędy" przy składaniu genomu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19.
Andrzej Horban
Andrzej HorbanFoto: Adam Guz/KPRM

Unijna komisarz do zdrowia apeluje do krajów członkowskich o mobilizację działań w związku z nowym wariantem wirusa o nazwie Omikron. Stella Kyriakides napisała, że w obliczu trudnej zimy i pogarszającej się sytuacji epidemicznej należy zrobić wszystko, by zwiększyć odsetek osób zaszczepionych przeciw COVID-19 i przyspieszyć podawanie dawek przypominających. Jednocześnie wiele krajów prewencyjnie zawiesiło połączenia lotnicze z Afryką, gdzie pojawił się nowy wariant, co spotkało się z krytyką WHO, a jej szef uznał to za "nieracjonalną reakcję". W Polsce natomiast weszły dziś w życie nowe regulacje dotyczące zasad sanitarnych.

Prof. Andrzej Horban w "Salonie politycznym Trójki" mówił, że "jeszcze nie wiemy, czy krytykowane przez WHO działania są nadmierne". – Nie bardzo potrafimy przewidywać przyszłość – stwierdził. 

Podkreślił, że "pojawianie się nowych wariantów jest spodziewane i logiczne, bo tak wyglądają wirusy".

– Kiedy mamy w Afryce nieszczepioną populację – bo praktycznie biorąc, mamy nieszczepioną – to wirus się namnaża swobodnie. Jeżeli się namnaża swobodnie, to robi "błędy" przy składaniu genomu – wyjaśnił. – Zdarza się, że w ramach ślepego trafu powstanie wariant, który łatwiej się rozprzestrzenia, łatwiej jest w stanie się przyczepić do receptora – dodał.

Gość Trójki wskazał, że w Afryce, skąd pochodzi nowy wariant, nie słyszymy o ogromnej liczbie zgonów, bo nie ma tam rozwiniętej służby zdrowia, sanepidów, notyfikacji, a z drugiej strony społeczeństwo jest młodsze niż w Europie czy USA. – Natomiast zakażenia oczywiście są i to jest wylęgarnia nowych typów wirusa. Tak jak pojawiła się Delta, tak się pojawił Omikron – powiedział profesor.

Przyznał, że istnieją uzasadnione obawy, że Omikron szybciej i efektywniej będzie się rozprzestrzeniał i że ten wariant "może uciekać spod działania przeciwciał wytworzonych po szczepieniu".

Pytany, czy czekać na udoskonalone pod kątem Omikrona szczepionki – firmy farmaceutyczne deklarują, że ciągu 100 dni mogłyby rozpocząć ich dystrybucję – czy szczepić się jak najszybciej trzecią dawką, odparł: "szczepić się, zdecydowanie się szczepić". 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

Posłuchaj
13:43 2021_12_01 08_45_08_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Andrzej Horban: Afryka to wylęgarnia nowych typów wirusa (Salon polityczny Trójki)

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: prof. Andrzej Horban (główny doradca premiera ds. COVID-19)
Data emisji: 1.12.2021
Godzina emisji: 8.45

fc/pr

Czytaj także

Szpital Narodowy znów działa. Wiceszef MSWiA: po raz drugi wspomagamy system ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:55
Otwarty jest już Szpital Narodowy w Warszawie, który swoją działalność zawiesił w maju br. Pierwsi pacjenci mają być przyjęci jeszcze dziś. - Osiągnęliśmy pełną gotowość, mamy kadrę i sprzęt - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Omikron dotarł do kolejnych krajów UE. Jak przebiegają infekcje?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 13:19
Szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon powiedziała, że w UE jak dotąd potwierdzono 42 zakażenia wariantem Omikron koronawirusa. Przypadki te stwierdzono w dziesięciu krajach. Infekcje mają przebieg "łagodny lub bezobjawowy".
rozwiń zwiń