Strzały na granicy. Skurkiewicz: jednoznacznie pokazują, jakie są intencje białoruskich służb

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 09:44
– To, co się wydarzyło w okolicach Terespola, pokazuje, że reżim białoruski sięga po kolejne elementy działań wymierzonych w Unię Europejską i Polskę – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. 

1 grudnia Wojciech Skurkiewicz w audycji Polskiego Radia 24 informował o ostrzelaniu z broni pneumatycznej przez białoruskie służby polskich masztów oświetleniowych. – To specjalne maszty z agregatami prądotwórczymi, które oświetlają pas graniczny; zostały one zniszczone – mówił. Jeszcze tego samego dnia Mariusz Błaszczak zapowiedział, że do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi, aby złożyć wyjaśnienia w tej sprawie. 

Jak poinformował Trójkowy gość, spotkanie z białoruskim dyplomatą jeszcze się nie odbyło. – Mam nadzieję, że do niego dojdzie lada moment, bo to jest bardzo pilna sprawa – podkreślił. – To, co się wydarzyło w okolicach Terespola, pokazuje, że reżim białoruski sięga po kolejne elementy działań wymierzonych w Unię Europejską i Polskę – mówił. Dodał, że "strzały, chociaż z broni pneumatycznej, jednoznacznie wskazują, jakie są intencje białoruskich służb". 

Rozmówca pytany o to, czego więcej można spodziewać się ze strony Białorusi, powiedział, że "tych działań jest naprawdę bardzo wiele". Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę na między innymi wczorajszy komunikat Mińska. Pojawiły się w nim oskarżenia wobec Polski o posługiwanie się fake newsami. – To jest totalna niedorzeczność – komentował Wojciech Skurkiewicz. 

Sytuacja polskich służb 

Wiceminister obrony narodowej mówił również o żołnierzach strzegących granicy. – Oni co rusz są atakowani: obrzucani kamieniami, jakimiś metalowymi elementami, gałęziami – wymieniał i zaznaczył, że jest to "bardzo niekomfortowa sytuacja" dla polskich służb, "tym bardziej że dochodzi do prób przekroczenia granicy". 

– Sięgając do raportu z dzisiejszej nocy, tych prób było sporo – przekazał polityk. – Cały czas monitorujemy sytuację i w momencie, kiedy cokolwiek dzieje się, gdzie jest naruszona granica i są ślady, że ktoś mógł przejść, informujemy wtedy też Straż Graniczną – tłumaczył i dodał, że sytuacja względnie się stabilizuje. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Posłuchaj
14:09 2021_12_02 08_45_02_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Wojciech Skurkiewicz o sytuacji na granicy. (Salon Polityczny Trójki)

 

***

Audycja: Salon Polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: Wojciech Skurkiewicz
Data emisji: 2.12.2021
Godz. emisji: 8.45

jbt/pr

Czytaj także:

1200 granica free.jpg
Szef MSWiA wprowadził zakaz przebywania przy granicy z Białorusią. Będzie obowiązywał przez trzy miesiące

Czytaj także

"Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów". MON o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 12:48
- Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy - poinformowało MON na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Białoruskie służby osłaniają grupy cudzoziemców". Żaryn o atakach na granicę

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:24
"W czasie ataków na granicę RP funkcjonariusze służb białoruskich biorą udział w osłanianiu cudzoziemców" - podkreślił w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Działania obu grup, jak dodał, wyglądają jak realizacja uzgodnionej taktyki.
rozwiń zwiń