Kaleta o reformie sądów powszechnych: mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dni ruszy proces konsultacyjny

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 09:39
– Cały czas dyskutowane są konkretne przepisy z tego projektu, który jest gotowy w Ministerstwie Sprawiedliwości i został przedstawiony rządowi – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Gość audycji pytany był o zgodę w Zjednoczonej Prawicy ws. reformy sądownictwa. - Co do spłaszczenia struktury, ujednolicenia stanowiska sędziego i spowodowania, by Polacy mieli bliżej do sądów, by organizacja była bardziej racjonalna i mniej biurokratyczna jest zgoda - zaznaczył. Dodał, że dyskutowane są konkretne przepisy z projektu.

Jest kierunkowa zgoda, czas goni, rządzimy 6 lat, Polacy ciągle czekają na reformę sądownictwa i ta ustawa ma realizować ten cel - podkreślił wiceminister.

Proces konsultacyjny

Polityk przypomniał, że kilka lat temu podjęto próbę reformy ustrojowej w zakresie KRS i Sądu Najwyższego. - Jednak kwestia sądów powszechnych cały czas czekała - zauważył.

Kaleta wyjaśnił, że gotowy projekt został przedstawiony rządowi. - Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dni ruszy proces konsultacyjny - dodał.

Elementy całości reformy

– Reforma sądownictwa to nie tylko sądy, to choćby prokuratura i funkcjonowanie systemu komorniczego - wyjaśnił. Podkreślił, że tym ostatnim tematem zajmuje się osobiście. - Wyniki są fantastyczne, komornicy zaczęli prawidłowo pracować, osiągają dobre wyniki, wierzyciele są bardziej zaspokajani, a dłużnicy mają lepsze warunki na spłaty długów, godne i ludzkie warunki - stwierdził.

Gość "Salonu Politycznego Trójki" wśród zrealizowanych elementów reformy wymienił usprawnienie prokuratury. - Znacząco poprawiła się ściągalność alimentów, prokuratura rozwiązała szereg gigantycznych afer, jak VAT-owska, reprywatyzacyjna, lekowa, mieszkaniowa. Te zmiany się dokonały, w sądach jest system losowania sędziów - powiedział.

Rozwiązania, które jako kompromisowe zaproponował prezydent, są w sposób kategoryczny odrzucane przez część środowiska sędziowskiego, co doprowadziło do wykreowania chaosu w systemie sądownictwa - ocenił polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
13:18 2021_12_03 08_45_00_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Sebastian Kaleta: cały czas dyskutowane konkretne przepisy z tego projektu, który jest gotowy w Ministerstwie Sprawiedliwości od dłuższego czasu i jest kierunkowa zgoda (Salon polityczny Trójki)

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 03.12.2021
Godzina emisji: 8.45

pg

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: musimy kontynuować reformę sądownictwa na własnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 08:08
- Oczekuje się, żeby Polska bezwzględnie, posłusznie wykonywała bezprawne wyroki TSUE. To próba dominacji ze strony UE. Powinniśmy kontynuować reformę sądownictwa na własnych warunkach - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:59
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma sądów powszechnych ma służyć usprawnieniu działania sądów i przybliżeniu ich do ludzi. Resort sprawiedliwości przedstawił w poniedziałek założenia przygotowywanych zmian.
rozwiń zwiń