Wiceszef MSZ: Rosja przesuwa granicę, testuje euroatlantycką wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 09:02
– Będzie to moment, w którym Władimir Putin usłyszy twarde stanowisko Stanów Zjednoczonych wobec swoich działań – w ten sposób rozmowie prezydentów Rosji i USA odniósł się na antenie Programu 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Na dziś zaplanowano rozmowę prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. Jak poinformował Kreml - Władimir Putin zamierza poruszyć kwestię rozszerzania obecności NATO wzdłuż granic Federacji Rosyjskiej. Natomiast według Białego Domu - Joe Biden chce przede wszystkim rozmawiać o powstrzymaniu ewentualnej agresji Moskwy na Ukrainę. Rozmowa ma się rozpocząć o 18.00 według czasu moskiewskiego, czyli o 16.00 według czasu obowiązującego w Polsce.

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia Marcin Przydacz wskazał, że "ta rozmowa oczywiście przełomu nie przyniesie".  Na pewno jednak będzie to taki moment, w którym Władimir Putin usłyszy twarde stanowisko Stanów Zjednoczonych – ocenił.

Jak zaznaczył, "rozmowa odbywa się w bardzo trudnym momencie, w trudnej sytuacji".  Strona rosyjska bardzo agresywnie poczyna sobie w naszej części Europy  podkreślił. 

Rozmowa Biden-Putin. Przydacz: Rosja testuję euroatlantycką wspólnotę.

– Moskwa przesuwa granicę. Sprawdza i testuje nas jako wspólnotę euroatlantycką licząc na to, że administracja demokratów Joe Bidena będzie zainteresowana głównie odcinkiem azjatyckim – wskazał.

Odnosząc się do samej Ukrainy, wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że "jest ona dziś dużo silniejszym państwem niż była jeszcze w roku 2014, czyli wtedy kiedy Rosja faktycznie ją zaatakowała na Krymie i w Donbasie".  Dziś ukraińskie wojsko jest w zupełnie innej sytuacji  zaznaczył. 

Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj
14:04 _PR3_AAC 2021_12_07-08-45-12.mp3 Marcin Przydacz: rozmowa Biden-Putin przełomu nie przyniesie (Salon Polityczny Trójki)

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 07.12.2021
Godzina emisji: 8.45

jb/kr

Czytaj także

Strzały na granicy. Skurkiewicz: jednoznacznie pokazują, jakie są intencje białoruskich służb

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 09:44
– To, co się wydarzyło w okolicach Terespola, pokazuje, że reżim białoruski sięga po kolejne elementy działań wymierzonych w Unię Europejską i Polskę – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Były konsultacje z Polską". Szef BBN o przygotowaniach USA przed rozmową Biden-Putin

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 15:42
Na wtorek zaplanowana jest rozmowa Joe Bidena z Władimirem Putinem. Paweł Soloch napisał na Twitterze, że USA konsultowały się w tej sprawie z Polską.
rozwiń zwiń