"Ministerstwo Finansów musi pilnie to skorygować". Kaleta o problemach reformy podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 09:36
– Rzeczywiście Ministerstwo Finansów ma teraz dużo do wyjaśnienia, bo trochę to miało inaczej wyglądać – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do informacji o mniejszych wypłatach w myśl nowych przepisów.

 Wedle wszystkich informacji, jak Nowy Ład będzie wdrażany, wszystkie kłamstwa na temat tego programu rozsiewane przez opozycję miały się zakończyć z Nowym Rokiem. Każdy na pasku wypłaty miał zobaczyć, kto ma rację  powiedział Sebastian Kaleta.

Jak ocenił, tak się niestety nie stało i Polacy mają wiele wątpliwości w kwestii systemu podatkowego.

 Sytuacja jest niejasna  zaznaczył polityk.  Oczekiwania były takie, że przyjdą wypłaty, będzie więcej pieniędzy u kilkunastu milionów Polaków i gdy zobaczą swoje wynagrodzenia, powiedzą "tak, mieli rację ludzie z rządu, że zmiany przyniosą korzyść", a z tej prostej obserwacji nie możemy skorzystać i nie możemy się na nią powołać  stwierdził polityk.

 Ministerstwo Finansów musi pilnie to skorygować  dodał.

Dysproporcje w podatkach

Gość audycji odnosił się do własnej sytuacji.  Z wyliczeń, które podaje Ministerstwo Finansów, delikatnie będę stratny, nad czym nie ubolewam, ponieważ dysproporcja w opodatkowaniu bardziej uderzała w ludzi mniej zarabiających, szczególnie zarabiających płace minimalne, poniżej średniej krajowej  wyjaśnił. Jak dodał, "przychód uzyskany przez osoby lepiej zarabiające był proporcjonalnie mniej opodatkowany niż przychód osoby zarabiającej minimalną krajową".

 Pewne uzupełnienie uzyskamy z żoną przez Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, wniosek złożyłem w trzy minuty  dodał polityk rządowej koalicji.

 To gigantyczna reforma podatkowa i wdrożenie rewolucji podatkowej odbędzie się z pewnymi bólami  ocenił Sebastian Kaleta.


Posłuchaj
13:56 PR3_SP3_2022_01_07-08-45-00_for_media.mp3 Sebastian Kaleta: Ministerstwo Finansów ma teraz dużo do wyjaśnienia (Salon polityczny Trójki)

 

 ***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 07.01.2021
Godzina emisji: 8.45

pg

Czytaj także

Kaleta o reformie sądów powszechnych: mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dni ruszy proces konsultacyjny

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 09:39
– Cały czas dyskutowane są konkretne przepisy z tego projektu, który jest gotowy w Ministerstwie Sprawiedliwości i został przedstawiony rządowi – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest to pewna rewolucja". Ruciński o rozwiązaniach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 19:02
- Podniesienie kwoty wolnej od podatku jest rewolucyjne. Nie była ona od dłuższego czasu zmieniana. Jest to duży zastrzyk gotówki, który pozostanie w naszych portfelach - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Ruciński, ekonomista z BTFG. Odniósł się tym samym do rozwiązań Polskiego Ładu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdopodobnie to wynika z indywidualnych błędów". Kuźmiuk o rzekomym wypłacaniu niższych pensji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 18:55
– Zarabiający mniej więcej do 13 tys. zł brutto miesięcznie nie mogli stracić na Polskim Ładzie. Jeżeli gdziekolwiek są wypłacane mniejsze sumy, one prawdopodobnie wynikają z indywidualnych błędów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń