Lider PSL: ustawa covidowa to listek figowy, nie rozwiązuje problemu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 09:02
Jak oświadczył w Programie 3 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz, proponowana ustawa covidowa pozwalająca pracodawcom weryfikować, czy pracownik zaszczepił się przeciw koronawirusowi, to "tylko i wyłącznie listek figowy". – Ta ustawa wiele nie daje – powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej, złożony przez grupę posłów PiS. Znalazły się w nim zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

Ustawa covidowa. Władysław Kosiniak-Kamysz: to listek figowy

Według lidera PSL proponowana ustawa "wiele nie daje". – Nie wprowadza zachęt do szczepienia, ulg podatkowych, a taki pomysł zgłaszaliśmy, nie wyznacza terminów szczepienia dla wszystkich niezaszczepionych – oświadczył. Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że choć są to "proste rozwiązania", to "nawet takie poprawki nie zostały przyjęte" w projekcie.

Polityk jest zdania, że ws. szczepień można mówić o "gigantycznych zaniedbaniach rządu". – W ubiegłym roku zmarło pół miliona osób. 200 tys. mniej się urodziło. Sytuacja demograficzna jest dramatyczna. Mamy 100 tys. zgonów na COVID-19, a pewnie drugie tyle, może i więcej, z powodu COVID-u – wskazał.

Lider PSL: ministra zdrowia nie ma

– To tylko i wyłącznie listek figowy, a nie propozycja całościowego rozwiązania problemu i walki z pandemią – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz. Skrytykował też ministra zdrowia. Jego zdaniem szef MZ zamiast "przedstawiać rozwiązania", jest "rzecznikiem koronawirusa, informującym o liczbie zgonów, o tym, ile jest zajętych respiratorów".

Według lidera ludowców Adam Niedzielski "nie był w stanie przekonać swojego kolegi z rządu do szczepienia nauczycieli", nie wpłynął też na odwołanie "kurator, która odpowiada za wychowanie i edukację i opowiada bzdury na temat szczepień".

– Nie ma już teraz ministra zdrowia i nie prowadzi on polityki dbania o zdrowie Polaków – podsumował gość Programu 3 Polskiego Radia.

Posłuchaj
13:38 PR3 2022_01_12-08-44-59.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz: ustawa ws. weryfikacji covidowej niewiele zmienia, nie jest rozwiązaniem problemu (Salon polityczny Trójki)

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Władysław Kosiniak-Kamyszprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego
Data emisji: 12.01.2022
Godzina emisji: 8.45

ms/kr

Czytaj także

Koronawirus. Prof. Szczegielniak: obserwujemy ponad sto objawów pocovidowych

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 02:23
- Skutki przejścia COVID-19 nadal zaskakują i często wymagają interdyscyplinarnej opieki - powiedział prof. Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii, który od września 2020 r. prowadzi w szpitalu MSWiA w Głuchołazach program rehabilitacji pacjentów po COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełomowe odkrycie naukowców z Białegostoku. Zidentyfikowali wariant genetyczny ciężkiego przebiegu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:17
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku poinformowali, że zidentyfikowali wariant genetyczny, który predysponuje zakażonych do przebycia ciężkiego przebiegu COVID-19. Jak dodali, te osoby są ponad dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko takiego przebiegu choroby oraz śmierć. Uczelnia określa to odkrycie jako przełomowe.
rozwiń zwiń