"Po raz pierwszy od 30 lat rząd się tym zajął". Paweł Kukiz o statusie artysty zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 09:36
Dobrze, że podjęto próbę przystosowania składek ZUS i NFZ ze strony artystów do specyfiki tego wolnego zawodu – czyli nieregularności i wahań wysokości przychodów. Polski rząd po raz pierwszy od 30 lat zabrał się za tę kwestię – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Kukiz.

Ustawa o statusie artysty zawodowego była projektem zapowiadanym przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości przy okazji przedstawiania programu Polski Ład. Projekt napotyka jednak na pewne problemy. W "Salonie politycznym Trójki" o ustawę tę pytała Beata Michniewicz. O projekcie mówił Paweł Kukiz, poseł i szef koła Kukiz'15, ale też artysta, muzyk i wokalista.

Ustawa o statusie artysty zawodowego. Kukiz: wreszcie ktoś się za to wziął

Gość Polskiego Radia został zapytany, czy zna główne założenia projektu ustawy o artyście zawodowym, co potwierdził. Jak zauważył, ustawa ma zarówno zalety, jak i wady.

 Zalety są takie, że po raz pierwszy od 30 lat w ogóle polski rząd zabrał się za tę kwestię, próbuje tę kwestię jakoś uregulować  mówił Paweł Kukiz.

 Dobrze, że podjęto próbę przystosowania składek ZUS i NFZ ze strony artystów do specyfiki tego wolnego zawodu  czyli nieregularności i wahań wysokości przychodów  podkreślił polityk.

Składki ZUS artystów a osób samozatrudnionych

Jego zdaniem projekt ten związany jest z propozycją Kukiz'15, która zakłada możliwość rezygnacji z opłacania ZUS-u przez osoby samozatrudnione.

Dodał, że potrzeba kompleksowo rozwiązywać problemy wielu przedstawicieli zawodów artystycznych, m.in. przez powołanie izby artystycznej, która będzie zajmować się "ważnymi dla środowisk twórczych zagadnieniami".

Czytaj również:

Posłuchaj
12:36 PR3 2022_01_13-08-44-53_for_media.mp3 Paweł Kukiz: po raz pierwszy od 30 lat ktoś się zajął statusem zawodowym artystów ("Salon polityczny Trójki")

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Kukiz (lider Kukiz'15)
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 08.45

jmo

Czytaj także

Wanda Zwinogrodzka: ustawa o statusie artysty powinna wejść w życie od nowego roku

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 19:00
- Celem ustawy jest ucywilizowanie warunków pracy artystycznej w naszym kraju, opłata reprograficzna jest jednym z instrumentów tego ładu przewidzianego w ustawie. W polskim prawie jest już obecna od lat 90., kiedy dostosowaliśmy nasze uregulowania w dziedzinie ochrony praw autorskich, wtedy wprowadzono wiele nowych przepisów - mówiła na antenie Dwójki wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
rozwiń zwiń