Polski Ład. Co z ustawą o emeryturach rolniczych? Henryk Kowalczyk zdradził szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:02
– Jeśli chodzi o emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstw, szacuję, że od lipca to rozwiązanie powinno wejść w życie – informował w Programie 3 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jest to jeden z elementów programu Polskiego Ładu dla polskiej wsi.

Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że jeśli chodzi o emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstw, ustawa jest opracowana w ministerstwie, rozpoczęte mają być konsultacje wewnętrzne, potem zewnętrzne, na pewno projekt trafi w pierwszym kwartale do Sejmu. 

– Szacuję, że od lipca to rozwiązanie powinno wejść w życie – powiedział.

Jak wyjaśnił wicepremier Henryk Kowalczyk, ma ono pozwolić rolnikom, którzy osiągną wiek emerytalny, na pobieranie emerytur bez konieczności przekazywania gospodarstw. Dodał, że resort w ramach programu Polski Ład pracuje też m.in. nad wsparciem przetwórstwa, przeciwdziałaniem suszy, w piątek ogłoszony będzie system dopłat bezpośrednich.

Ceny nawozów w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Minister mówił także, że niestety ceny nawozów są bardzo uzależnione od cen gazu. – Czynimy starania, by te ceny były umiarkowane – dodał.

– Oprócz obniżenia VAT-u do zera premier Mateusz Morawiecki wystąpił do KE o możliwość dopłat do nawozów dla rolników – podkreślił wicepremier. – Gdybyśmy wprowadzili takie obniżki samowolnie, to byłaby to niedozwolona pomoc publiczna.

W rozmowie więcej o Polskim Ładzie, a także zmianach wprowadzanych przez resort rolnictwa i o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Ustawy uchwalone przez Sejm w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. przewidują, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność zostanie obniżona do zera. Taka wysokość podatku od towarów i usług będzie obowiązywać też na gaz ziemny, nawozy, środki ochrony roślin i produkty ulepszające walory ziemi pod uprawy. Do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 proc. – na paliwa silnikowe.

Posłuchaj
12:14 _PR3_AAC 2022_01_14-08-44-51.mp3 Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk o Polskim Ładzie i Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. (Salon polityczny Trójki)
 

 Czytaj także:

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Henryk Kowalczyk (wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi)
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 08.45

ak/kr

Czytaj także

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Sejm uchwalił ustawę. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 18:53
Sejm uchwalił ustawę, która ma przyczynić się do obniżenia cen m.in. żywności i paliw. Zakłada ona, że od 1 lutego do 31 lipca stawka podatku VAT na żywność zostanie obniżona do 0. Do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 proc. na paliwa silnikowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ograniczy wzrost cen produktów na sklepowych półkach". Kowalczyk o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:09
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że przyjęte przepisy Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 ograniczą wzrost cen produktów na sklepowych półkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 skierowana do Senatu. Politycy PiS apelują o szybkie podjęcie prac

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 22:19
Sejm uchwalił ustawy składające się na rządową Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Przewidują one m.in. obniżenie podatku VAT na żywność i paliwa. Teraz ustawy trafią do Senatu. 
rozwiń zwiń