Z Rosjanami trzeba rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 09:42
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości: Nie możemy kwestionować faktów, ale możemy kwestionować sposób przeprowadzenia badania.
Audio

Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska stwierdził, że w przypadku katastrofy smoleńskiej mamy do czynienia z wpływem wielu czynników i okoliczności. – Zaniedbania z całą pewnością są także po stronie polskiej. Czyje, pokaże to raport komisji ministra Millera – powiedział.  

Zdaniem byłego ministra, konwencja chicagowska była odpowiednią podstawą do badania  przyczyn wypadku, gdyż zarówno Polska, jak i Rosja są jej stronami. Nikt z rządu nie musiał podejmować decyzji w tej sprawie, ponieważ na podstawie zapisów konwencji, śledztwo automatycznie podejmuje państwo, na terytorium którego doszło do wypadku. Ono też przejmuje za nie odpowiedzialność. Dodał, że porozumienie między Polską i Rosją z roku 1993 dotyczące wypadków samolotów wojskowych nie nadaje się do badania przyczyn wypadku w Smoleńsku.  

- Wszyscy ci, którzy mówią, że można  było przyjąć inną podstawę, mówią nieprawdę. To nie był lot wojskowy zarówno według polskich przepisów, jak i przepisów Federacji Rosyjskiej – powiedział. Dodał, że był to okazjonalny lot międzynarodowy.

Zdaniem Ćwiąkalskiego, zgodnie z załącznikiem nr 13. do konwencji chicagowskiej, procedura formalna została już wyczerpana i strona polska nie może odwoływać się od raportu przygotowanego przez MAK. Dodał jednak, że na podstawie innego zapisu konwencji, w przypadku istnienia nieporozumień pomiędzy stronami dotyczących wykładni konwencji, które nie mogą być rozwiązane w wyniku rokowań, należy zwrócić się do Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.  

Jego zdaniem premier Tusk powinien na piśmie zwrócić  się do premiera Rosji i wskazać na nieporozumienia, które powstały pomiędzy stronami. – Nie możemy kwestionować faktów, ale możemy kwestionować sposób przeprowadzenia badania. Na przykład to, że w raporcie nie znalazły się dane dotyczące wyposażenia lotniska czy osób znajdujących się w wieży kontroli lotów – powiedział.

Zdaniem prof. Ćwiąkalskiego wniosek o podjecie rokowań należy przygotować w sposób inteligentny i rozsądny. Gdyby rząd rosyjski nie zgodził się na wspólne ustalenia, wtedy należy się zwrócić się do Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.  

Aby wysłuchać całej rozmowy "Z Rosjanami trzeba rozmawiać", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 8.13. Zapraszamy.

(miro)

Czytaj także

Bartoszewski: raport MAK bez zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 14:06
Władysław Bartoszewski uważa, że raport MAK nie popsuje na trwałe stosunków polsko-rosyjskich, ale wywoła dużo niepotrzebnego zamieszania po obu stronach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Członkowie MAK-u popełnili błąd polityczny

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 20:00
Krzysztof Krawcewicz (red. nacz. "Przeglądu Lotniczego”): Bardzo niefortunne było podanie wśród głównych przyczyn stanu trzeźwości generała Błasika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Samolot był naprowadzany na śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 03:53
Antoni Macierewicz zarzuca rządowi, że od końca kwietnia znał treść rozmów wieży w Smoleńsku z Moskwą i tego nie ujawnił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie wniosek o dymisję Bogdana Klicha

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 16:02
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość w przyszłym tygodniu złoży wniosek o wotum nieufności dla Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha - oświadczył Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto powinen rządzić prezydentem?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 10:50
W Polsce nie ma, tak jak w USA, człowieka, który podczas podróży czuwa nad bezpieczeństwem prezydenta i ma prawo powiedzieć: nie lecimy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: raport MAK jak wybuch bomby

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 10:45
Rosyjska prasa niewiele miejsca poświęca wydarzeniom wokół raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliżenie Polski i Rosji niemożliwe?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 12:48
Jednostronny rosyjski raport o przyczynach katastrofy smoleńskiej zagraża historycznemu zbliżeniu, które zaczęło się między Polską a Rosją - pisze dziennik "Die Welt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lot do Smoleńska nie był lotem cywilnym

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 07:56
Kwietniowy lot Tu-154, to był lot państwowy, a nie cywilny - powiedział w TVN24 rzecznik Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) Denis Chagnon.
rozwiń zwiń