Odszedł twórca polityki medialnej Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 09:03
Marcin Przeciszewski, KAI: Abp Józef Życiński był przekonany, że Kościół musi być absolutnie obecny i aktywny w mediach, niezależnie, czy są mu one sprzyjające czy przeciwne.
Audio

- Arcybiskup Życiński znakomicie czuł i znał podstawowe problemy Kościoła w dialogu ze światem. Dlatego przeniósł na grunt polski doświadczenia, jakie poznał w Stanach Zjednoczonych i dzięki niemu zwyciężyła koncepcja obecności informacji katolickiej w pluralistycznym, medialnym, komercyjnym społeczeństwie – powiedział Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny i prezes zarządu Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Dziennikarz podkreślił, że abp Józef Życiński był wielkim przeciwnikiem politycznego uwikłania Kościoła, a jednocześnie udawało mu się prowadzić dialog ze wszystkimi środowiskami w duchu otwartości. Dlatego nie można go zakwalifikować jako osoby związanej z konkretnym środowiskiem.

- W nim mocowały się dwie natury - publicysty i hierarchy kościelnego. Dlatego też stał się jednym z twórców nowej polityki medialnej Kościoła w Polsce, otwarcia się na media. On był przekonany, że to jest tak ważny teren ewangelizacji, że Kościół musi być absolutnie aktywny i obecny w mediach – dodał działacz katolicki.

*

Arcybiskup Józef Życiński zmarł wczoraj (10 lutego) w Rzymie. Był członkiem rady programowej KAI. Do Watykanu pojechał na spotkanie Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, był współautorem tematu tego spotkania: "Internet w służbie wychowania przyszłych księży na poziomie seminaryjnym".

 

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 8.13.

 

(asz)

Czytaj także

Abp Kazimierz Nycz : zmarł człowiek wielkiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:39
W Rzymie w wieku 62 lat zmarł metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński. Prawdopodobną przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:40
– Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów, który docenił, zrozumiał fakt, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego, czy mu się, to podoba, czy nie – podkreślał redaktor Adam Szostkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup Życiński wzbudzał kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 22:26
Antoni Dudek (IPN) - Był niesamowitym mówcą, był niesamowicie błyskotliwy i, co tu kryć, odcinał się tymi talentami od dominującej części polskiego duchowieństwa.
rozwiń zwiń