Mamy dwie Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 08:40
Elżbieta Jakubiak (PJN): W polityce zagranicznej mamy dwa światy – jeden należy do Jarosława Kaczyńskiego, drugi do Donalda Tuska.
Audio
Elżbieta Jakubiak
Elżbieta JakubiakFoto: fot. Polskie Radio

Zdaniem Elżbiety Jakubiak, wiceprzewodniczącej PJN, Polska potrzebuje jedności w polityce zagranicznej. Jeśli Donald Tusk i Jarosław Kaczyński będą nadal uprawiali politykę, która jest sprzeczna z naszym interesem, to nie możemy liczyć na sukcesy w polityce międzynarodowej. Zdaniem Jakubiak prezydent powinien zakazać kłótni na arenie międzynarodowej oraz rozpocząć rozmowy z opozycją.

- Siłą Polski przez ostatnie dwadzieścia lat była jedność w polityce zagranicznej. W Europie nie ma kraju, w którym można by było uprawiać dwie polityki zagraniczne – opozycyjną i rządową, co obecnie ma miejsce w naszym kraju. Przez to tracimy nasz potencjał i możliwości - dodaje Elżbieta Jakubiak.

Zdaniem wiceprzewodniczącej PJN Polsce potrzebna jest odpowiedź, w jakim miejscu chcemy być po wyborach. - My naprawdę możemy zabiegać o pozycję w G20, czy też być uczestnikiem najważniejszych szczytów dotyczących UE. Nie mamy jednak siły, by otworzyć odpowiednie drzwi, ponieważ mamy dwie Polski, a spór między politykami przenoszony jest na arenę międzynarodową. Nikt  nie zawaha się narazić interesów Polski, byle tylko wygrać wybory - uważa gość "Salonu politycznego Trójki"

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji można słuchać od poniedziałku do piątku o 8.13. Zapraszamy.

(mz)

Czytaj także

MFW ostrzega Polskę przed drugą falą kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 18:55
Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował zalecenia dla polskiej gospodarki i finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poważny kryzys może przyjść do Polski za rok

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 11:58
Andrzej Stankiewicz ("Newsweek"): Mam wrażenie, że my w ogóle się nie przygotowujemy do tego problemu gospodarczego.
rozwiń zwiń