Szydło: Tusk nie reprezentuje polskiej racji stanu

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 09:35
Beata Szydło (PiS): PiS jest przeciwko przekazywaniu narodowych kompetencji na szczebel europejski.
Audio
  • Beata Szydło w Salonie Politycznym Trójki, 15 grudnia 2011 r.
Beata Szydło
Beata SzydłoFoto: PRSA

W czwartek premier Donald Tusk ma przedstawić Sejmowi informację na temat przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Beata Szydło zarzuciła premierowi, że nie reprezentuje w Brukseli polskiej racji stanu. Wiceszefowa Prawa i Sprawiedliwości powiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia, że gdy w Europie toczy się dyskusja o państwach narodowych w Unii, to premier zamiast prezentować stanowisko polskiej racji stanu bezkrytycznie przyjmuje propozycje, które padają ze strony państw silniejszych.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Beata Szydło powiedziała, że dyskusja o sposobie funkcjonowania Wspólnoty w Unii idzie w kierunku ograniczenia wolności państw narodowych, a najważniejszą sprawą jest sprawa budżetu. Szydło podkreśliła, że PiS sprzeciwia się, żeby budżety narodowe były kontrolowane w Brukseli. - Ja sobie nie wyobrażam, że urzędnik z Brukseli będzie decydował o tym ile należy przeznaczyć w Polsce na przykład na szkolnictwo - powiedziała.

Wieczorem zaplanowano dyskusję nad wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Beata Szydło spodziewa się, ze większość parlamentarna zagłosuje przeciwko jego odwołaniu. Wiceszefowa PiS przyznała, że rozważany jest wniosek o Trybunał Stanu dla Sikorskiego, jednak - jak zaznaczyła - za wcześnie, żeby o tym mówić.

Bezpośrednim powodem złożenia wniosku było wystąpienie Sikorskiego na temat przyszłości Unii Europejskiej w Berlinie. Według PiS-u, minister sprzeniewierzył się zadaniom, jakie nakłada na niego Konstytucja, doprowadził do marginalizacji Polski w Europie i na świecie, a także do wasalizacji w stosunkach z sąsiadami. 


Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 8.13. Zapraszamy.

IAR, sm

Czytaj także

"Europa potrzebuje rachunku sumienia"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 10:51
- Nasza prezydencja była prezydencją ludzi zdeterminowanych, żeby wykonać ją jak najlepiej potrafimy - powiedział premier Donald Tusk, podsumowując polskie przewodnictwo w Radzie UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okres straconej szansy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 14:00
Zbigniew Girzyński (PiS): Polska nie wykorzystała prezydencji ani do realizowania pewnych polskich priorytetów w obrębie Unii, ani do wzmocnienia pozycji poszczególnych państw członkowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błaszczak: prezydencja to niewątpliwie porażka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 16:37
W ocenie szefa klubu PiS, jedynym konkretem, jaki premier Donald Tusk przeforsował w jego trakcie, jest "zgoda na to, byśmy płacili za długi bogatszych od nas".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Buzek: prezydencja przyniesie dobre owoce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 00:52
Postawa Polski podczas prezydencji wzbudziła wielki szacunek w Unii Europejskiej; takie wzmocnienie pozycji Polski zaowocuje w przyszłości – oceniał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek na spotkaniu z dziennikarzami polskimi w Strasburgu.
rozwiń zwiń