Jarosław Gowin: głosowałbym na Olejniczaka

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 09:00
Zdaniem ministra sprawiedliwości podmiotami w Europie wciąż są narody, a polska polityka wobec Unii może być wzorem dla innych krajów.
Audio
  • Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości w Salonie Politycznym Trójki: nie chciałbym żyć w federacji europejskiej
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Polskie Radio

- Polska jest krajem skolonizowanym przez złe prawo -  przyznał Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości w "Salonie Politycznym Trójki". W rozmowie z Beatą Michniewicz zapowiedział, że jego resort  będzie jak najwięcej spraw deregulować, bo mamy za dużo złych przepisów.

Jarosław Gowin jest zdecydowanym przeciwnikiem zbyt dużej ilości regulacji prawnych, natomiast podobają mu się te, które wprowadziła Unia Europejska po ostatnim belgijskim szczycie. Jego zdaniem służą one Wspólnocie.

- Są odpowiedzią na głęboki kryzys, w którym Europa znalazła się na skutek nieodpowiedzialności rządów, a przede wszystkim społeczeństw – przyznał.

Zdaniem Gowina polityka kolejnych polskich rządów jest pod tym względem wzorem dla Europy. Chodzi mu m.in. o zabezpieczenia konstytucyjne, które nie pozwalają nadmiernie zadłużać państwa.

Zapytany o to, czy chciałby żyć w federacji europejskiej, Gowin odpowiedział stanowczo: "nie". - Podmiotami są w Europie wciąż narody – stwierdził. Przyznał też, że, gdyby miał wybierać z listy, na której znaleźliby się francuski konserwatywny liberał oraz Wojciech Olejniczak, to wybrałby tego drugiego.

Beata Michniewicz pytała ministra sprawiedliwości także o nowe przepisy dotyczące depenalizacji twardych narkotyków (kokainy, heroiny i LSD), którą zamierza wprowadzić Janusz Palikot.

- Takich propozycji nikt nie traktuje poważnie – powiedział Gowin. – Rząd jest przeciwny legalizacji narkotyków, nawet tzw. "miękkich".

Szef resortu sprawiedliości zapowiedział ponadto spotkania z szefami klubów parlamentarnych, podczas których będzie prezentował plany ministerstwa. O czym dokładnie będą rozmawiać?

- Będę chciał przedstawić swoje plany. Jeśli moi rozmówcy zechą przedstawić swoje, to po pierwsze wysłucham, po drugie tam, gdzie będę miał sprecyzowane stanowisko, zaprezentuję je – odpowiedział Gowin.

Minister sprawiedliwości podkreślił, że nie zmieni swojego stanowiska ani w sprawie narkotyków, ani związków partnerskich. - Byłem i pozostaję temu przeciwny – zapewnił.

Dodał też, że ministerstwo przygotuje rekomendacje na temat prokuratorów i sędziów w stanie spoczynku. – Należy patrzeć na to nie jak na przywilej, ale na świadomą politykę państwa – powiedział.

Jego zdaniem kandydujący do Sejmu prokuratorzy w stanie spoczynku - Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski - wykorzystali lukę prawną, którą należy zlikwidować.

Jarosław Gowin zapewniał, że jego nominacja nie jest skutkiem rozprawy z wewnętrzną opozycją w partii, jaką przeprowadził Donald Tusk, a elementem odważnego programu rządowych reform.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

wit

Czytaj także

Biedroń porównuje Gowina do taliba

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 14:58
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin to najgorszy minister nowego rządu - twierdzi poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jarosław Gowin nie jest rewolucyjnym watażką"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 16:58
Prawnicy dają przyszłemu ministrowi sprawiedliwości kredyt zaufania. Wskazują przy tym, że jest człowiekiem spoza środowiska prawniczego, i nie ominą go trudne decyzje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie chciałem być złośliwy wobec Gowina

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 09:16
Krzysztof Kwiatkowski (ustępujący minister sprawiedliwości): mówiąc, iż w resorcie sprawiedliwości nie można filozoficznie patrzeć na sprawy nie pamiętałem jakie wykształcenie ma Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń