Pitera: premier nie dowiaduje się o każdej kontroli

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 08:37
Julia Pitera (PO) mówiła w "Salonie politycznym Trójki”, że już wcześniej wiedziała o problemach w spółce Elewarr.
Audio
Julia Pitera
Julia PiteraFoto: Polskie Radio

Julia Pitera (PO), byla minister do spraw korupcji w kancelarii premiera, mówi, że oglądała wyniki kontroli NIK, w tym protokół Elewarru. - To nie jest prawda, że nikt nie reagował na protokół kontroli NIK-u – podkreślała Pitera. Zaznacza, że nie powiedziała premierowi o tej konkretnej sprawie. – Nie może dowiadywać się o każdej rzeczy, bo trzeba byłoby go zasypywać go masą poważnych spraw, ale drobnych – tłumaczyła. Wyjaśnia, że to NIK ma obowiązek zawiadamiania właściwych organów. Skoro Izba tak nie zrobiła, to skontaktowano się z właściwym departamentem rolnictwa. Tam powiedziano, że przy powtórnej kontroli - w zależności od tego, czy nadpłacone pieniądze zostaną zwrócone czy nie – zostanie skierowane zawiadomienie do prokuratury.

Czy Julia Pitera, z racji swojej funkcji, często otrzymywała sygnały o kumoterstwie i nepotyzmie w spółkach skarbu państwa? Odpowiada, że było sporo sygnałów tego rodzaju na szczeblu administracji centralnej i samorządowej,  trochę tego rodzaju informacji o spółkach. Zastrzega przy tym, że przeprowadzono kontrole w Agencji Rynku Rolnego i w KRUS-ie. Co się stało po kontroli w Agencji Rynku Rolnego cztery lata temu? Julia Pitera mówi, że odsunięto prezesa, przyjęto nowego. Nie sprawdzono jednak, czy wszystkie zalecenia pokontrolne zostały wdrożone. Pitera tłumaczy, że wszystkim ministerstwom podlega 500 instytucji, stąd "powinno być podstawowe minimum zaufania".

Julia Pitera podkreślała, że PO opowiada się za bezpośrednim wyborem starostów i marszałków. Wyraża nadzieję, że uda się przekonać do takiej zmiany PSL.

Była minister w kancelarii premiera komentowała, że brzydzą ją "amatorskie operacyjne działania", to znaczy potajemne nagrywanie. Interesuje ją jednak, czy opisywane "na taśmach PSL" zjawiska są prawdziwe. Jej zdaniem można odtworzyć prawdę na podstawie dokumentów.

Czy premier odwoła każdego ministra, w którego uderzyłaby tego rodzaju taśma? – Moim zdaniem powinien – odpowiedziała Julia Pitera.

agkm

Czytaj także

Palikot doniesie do prokuratury na Tuska i Pawlaka

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 16:42
Lider Ruchu Palikota uważa, że premier i szef PSL wiedzieli wcześniej o "taśmach PSL i mimo tego, że w takich sytuacjach prawo nakazuje podjąć stosowne czynności, ich nie podjęli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński: trzeba bronić godności PSL

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 18:30
- Po tych nieszczęsnych taśmach miałem ponad tysiąc telefonów od ludzi z terenu, którzy są zbulwersowani, zaniepokojeni - mówi Janusz Piechociński z PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kogo wzmocnią taśmy? Polityczne spekulacje

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 08:24
"Rzeczpospolita" spekuluje, że na ujawnieniu nagrań uderzających w PSL, zyskać może Donald Tusk, Grzegorz Schetyna lub Leszek Miller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina jest najważniejsza? Państwowa praca

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 09:12
W kraju funkcjonuje głęboki, patologiczny mechanizm wyciągania korzyści ze spółek należących do państwa - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zgnilizna, układy...". Kogo pogrążają taśmy?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 11:31
Pierwszą ofiarą "taśm prawdy PSL" został Marek Sawicki. Politycy w "Śniadaniu w Trójce" dyskutowali o sytuacji politycznej po dymisji ministra rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent zdecydował kiedy odwoła Sawickiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 11:55
W czwartek o godz. 14.30 Bronisław Komorowski podpisze dymisję Marka Sawickiego ze stanowiska ministra rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS szuka kandydata na premiera rządu ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 17:26
Jarosław Kaczyński zapowiada, że jego ugrupowanie zgłosi na jesieni konstruktywne wotum nieufności wobec rządu koalicji PO-PSL "na poważnie, a nie dla draki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"O taśmach Serafina wiedzieli wszyscy"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 11:46
Wiedziałem o nagraniu na długo zanim zostało opublikowane. Powiedział mi o nich sam Władysław Serafin – powiedział tygodnikowi Wprost działacz PSL Jacek Soska
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera taśmowa PSL. Nagrania zostały zmontowane?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 09:00
"Taśmy Serafina", które pogrążyły ministra rolnictwa, są zmontowane, ustaliła "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro: premier chce upokorzyć ludowców (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 10:32
Donald Tusk nie jest w stanie precyzyjnie kierować resortem rolnictwa. To jest prowizorka - mówił w "Sygnałach dnia" prezes Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń