Tarcza antyrakietowa? "To nie jest sen o potędze"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 08:16
- Nie jestem zaskoczony propozycją prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. budowy polskiej tarczy antyrakietowej - zapewnia gość "Salonu politycznego Trójki" generał prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa NarodowegoFoto: PRSA

Bronisław Komorowski zaproponował rządowi budowę polskiej tarczy antyrakietowej, zdolnej do obrony terytorium naszego kraju przed atakami z powietrza. Chce też, aby stała się ona elementem wspólnej tarczy krajów NATO.

Ta propozycja zastała Kozieja ma urlopie. Szef BBN zapewnia jednak, że nie był nią zaskoczony. Wyjaśnia, że BBN przygotowuje dla prezydenta dokumenty np. ws. rozwoju sił zbrojnych, a projekt tarczy antyrakietowej jest tego konsekwencją - To nie są sny o potędze, a logiczne wnioskowanie tego, co jest Polsce potrzebne - mówi Koziej.

Szef BBN  zapewnia, że polska tarcza antyrakietowa nie jest zasłoną dymną, która ma odwrócić uwagę od krytykowanego dwulecia prezydentury Komorowskiego. - Broń Panie Boże, nic z tych rzeczy - mówi.

Wyjaśnia, że prezydent proponuje budowę systemy obrony przeciwrakietowej, której nie mamy. - Gdyby dziś na Polskę przyleciała jakaś rakieta, to nikt nie mógłby jej strącić - przypomina Koziej. Jego zdaniem wojsko, które nie ma takiej zdolności jest bezużyteczne. Zwraca uwagę, że we współczesnych konfliktach akcje uderzeniowe wykonywane są przez rakiety. - Jeśli ktoś nie umie z nimi walczyć, to jest bezradny, jak dziecko we mgle - powiedział Koziej.

Szef BBN nie chce wskazywać konkretnego zagrożenia. Przypomina jednak, że jeszcze do niedawna nikt nie przypuszczał, że w Europie możliwa  jest wojna, a mieliśmy konflikt rosyjsko-gruziński.

Rozmawiał Marcin Zaborski

Czytaj także

Prezydent: zbudujmy własną tarczę antyrakietową

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 11:51
Prezydent Bronisław Komorowski chce budowy polskiej tarczy antyrakietowej, włączonej w system NATO. - Dziś mamy starzejące się systemy, które coraz mniej nadają się do obrony kraju - przekonuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koziej: szacowane są koszty polskiej tarczy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 13:51
Prezydent Bronisław Komorowski chce, by Polska sama zbudowała tarczę antyrakietową. Szef BBN Stanisław Koziej mówi, że premier Donald Tusk zna priorytety biura i prezydenta w zakresie obrony powietrznej. Według Kozieja - trwa szacowanie kosztów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mija czas czołgów, jest czas rakiet"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 14:11
Stefan Niesiołowski, szef sejmowej komisji obrony uważa, że prezydencki projekt dotyczący tarczy antyrakietowej ma dużą szansę na zyskanie poparcia w komisji obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To odpowiedź prezydenta na nowe wyzwania"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 21:55
Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego polskie systemy rakietowe są bardzo przestarzałe, a wojny XXI wieku będą miały silny komponent rakietowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef BBN zdradza skąd wziąć pieniądze na budowę tarczy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 23:55
Zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja pieniądze na budowę systemu obrony przeciwrakietowej muszą się znaleźć.
rozwiń zwiń