"Funkcjonowanie KRUS tańsze niż działalność ZUS"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 08:58
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba nie zgodził się w "Salonie politycznym Trójki" z zarzutami, że rząd odwleka zmiany podatkowe na wsi.
Audio
Stanisław Kalemba
Stanisław Kalemba Foto: Polskie Radio

Zapewnił, że prace nad tym projektem trwają. - Przygotowywane jest rozwiązanie prawne dotyczące składek na NFZ dla rolników i będą one obowiązywały w roku 2013 – dodał Stanisław Kalemba.

W radiowej Trójce poinformował, że osobiście pracuje nad tym, żeby wprowadzić podatek dochodowy w rolnictwie. Zaznaczył, że do uchwalenia tej ustawy dojdzie w najbliższych miesiącach i przewiduje się, że wejdzie ona w życie 1 stycznia 2014 roku.

Stanisław Kalemba powoływał się na podobne systemy, funkcjonujące w Niemczech i we Francji. Zastrzegł, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po szczegółowych ekspertyzach.

Gość Programu Trzeciego Polskiego Radia utrzymywał, że wysokość podatku dochodowego w rolnictwie ma być taka sama lub porównywalna z obecnym podatkiem rolnym.

Minister zwrócił uwagę na potrzebę szerokich konsultacji ze środowiskiem rolników. Szef resortu rolnictwa, powołując się m.in. na wyliczenia Banku Światowego, zaznaczył, że funkcjonowanie KRUS jest tańsze niż działalność ZUS.

Kalemba dodał, że obecnie ubezpieczenia społeczne dla rolników pochłaniają 5 procent budżetu państwa, podczas gdy 10 lat temu była to kwota dwukrotnie wyższa.

Zdaniem ministra rolnictwa zapowiadana likwidacja KRUS-u byłaby nierozsądna, bo funkcjonowanie tego ubezpieczenia jest tańsze, niż planowane połączenie go z ZUS-em.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

(pp/IAR)

Czytaj także

PO: syn Kalemby nie powinien być odwoływany

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 20:00
Platforma Obywatelska jest zdania, że przy zatrudnianiu w państwowych spółkach rodzin polityków powinny liczyć się przede wszystkim kompetencje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Kalemba: to co osiągnąłem, osiągnąłem sam

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 14:37
Syn kandydata na ministra rolnictwa nie zamierza rezygnować z pracy w poznańskim oddziale Agencji Rynku Rolnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nepotyzm w PSL. "To jakieś przegięcie"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 09:08
Anna Grodzka, posłanka Ruchu Palikota uważa, że żaden z polityków PSL nie nadaje się na ministra rolnictwa. - Może za mało ich znam - powiedziała w Salonie politycznym Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalemba: w Elewarrze doszło do rzeczy nagannych

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 10:20
Nowy minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział, że pierwszym zadaniem w jego kadencji będzie nadzór nad uzdrowieniem sytuacji w spółce Elewarr.
rozwiń zwiń