Wizyta Cyryla I z katastrofą smoleńską w tle

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 09:04
- Wizyta patriarchy moskiewskiego w Polsce jest bardzo ważnym sygnałem idącym w kierunku świata - mówił w radiowej Trójce Bogdan Zdrojewski, minister kultury.
Audio
Bogdan Zdrojewski
Bogdan ZdrojewskiFoto: PRSA

Do Polski przybywa patriarcha moskiewski Cyryl I. Będzie to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi w Polsce. Patriarcha spotka się z władzami naszego kraju i hierarchią kościelną. 17 sierpnia razem z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Józefem Michalikiem Patriarcha Moskwy wystosuje wspólne przesłanie do narodów polskiego i rosyjskiego.

- To jest pewnego rodzaju przełom zwłaszcza, że jest to pierwsza wizyta, o którą zabiegaliśmy przez pewien czas, zabiegał też Jan Paweł II, nie udawało się. W tej chwili ta wizyta dochodzi do skutku, nie należy oczekiwać niewiadomo jakiego przełomu. Natomiast jest to bardzo ważny sygnał idący także w kierunku świata - mówił w "Salonie politycznym Trójki” Bogdan Zdrojewski.

Wizyta Cyryla I w Polsce bardzo często jest rozpatrywana w kontekście politycznym. Stosunki Polski i Rosji w ostatnim czasie opierają się głównie na katastrofie smoleńskiej. Minister kultury, który z Rosjanami współpracuje przy budowie pomnika ofiar katastrofy rządowego tupolewa przyznaje, że relacje z Kremlem bywają trudne. - Współpraca jest trudna, nigdy tego nie ukrywałem, natomiast nie natrafiam na niechęć w tej materii. Mamy do czynienia z sytuacją w której trzeba się poruszać w gąszczu różnego rodzaju i przepisów i też określonych oczekiwań, trochę innych standardów. Natomiast szanując pewne procedury i nie będąc zbytnio nachalnym, ale zdecydowanym - można osiągnąć postęp i sukces - podkreślił minister.

- Pomnik w Smoleńsku będzie gotowy na trzecią rocznicę, natomiast wszystko wskazuje na to, że odsłonięcie dokona się w terminie nieco późniejszym. Głównie dlatego, że postępowanie prokuratury dotyczące tego terenu nadal trwa. (…) Decyzje dotyczące daty odsłonięcia należą do prezydentów obu państw. Usytuowanie pomnika zostało zaakceptowane przez stronę rosyjską. Natomiast, aby pomnik był stabilnie umieszczony nie możemy tego dokonywać w warunkach zimowych. Może być tak, że pomnik będzie odsłaniany w przyszłym roku, ale nie w rocznicę. Może być również tak, że pomnik zostanie odsłonięty w czwartą rocznicę - zaznaczył szef resortu kultury.  

Bogdan Zdrojewski w "Salonie politycznym Trójki” mówił także o sytuacji mediów publicznych. Aby dowiedzieć się szczegółów - posłuchaj całej rozmowy.

aj

Czytaj także

Historyczna wizyta i religijne zjednoczenie?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:00
Po raz pierwszy zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, składa wizytę w Polsce. Do naszego kraju przybywa Cyryl I, patriarcha Moskwy i całej Rusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Michalik: pojednanie religijne, a nie polityczne

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 08:16
- Nasze czasy zachęcają do wybaczenia i budowania rzeczywistości na nowo - powiedział w "Sygnałach dnia" przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyryl I dla Polskiego Radia: jesteśmy gotowi wybaczyć grzechy przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 07:51
- Bez siły Bożej, Bożego błogosławieństwa nie uda się rozwiązać tych skomplikowanych, historycznych węzłów w naszych dwustronnych kontaktach - powiedział patriarcha Moskwy i całej Rusi w wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotfeld: Cyryl I mówi do każdego, to nie polityka

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 07:50
- Ci, którzy krytykują dokument o pojednaniu narodów, robią to z powodów politycznych, a to nie na miejscu - uważa były minister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń