"Międzynarodowa komisja to podważanie autorytetu państwa"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 09:00
Tak Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, skomentował w "Salonie politycznym Trójki" pomysł powołania komisji międzynarodowej ws. katastrofy smoleńskiej.
Audio
Prof. Aleksander Smolar
Prof. Aleksander SmolarFoto: Fot.: PR

Zdaniem gościa Trójki powołanie takiej komisji "w ogóle nie jest konieczne". Zamiast tego, Smolar wolałby konsultacje rządu z międzynarodowymi ekspertami ds. katastrof lotniczych. - Dlatego, że to jest podważanie autorytetu państwa polskiego – powiedział o powołaniu międzynarodowej komisji.

Prezes Fundacji Batorego krytycznie wyrażał się też o publikacji "Rzeczpospolitej", która najpierw napisała, że na samolocie prezydenckim wykryto ślady trotylu, a potem się z tego wycofała. - Tylko prezydent znalazł odpowiednie słowa, żeby zareagować na tę sytuację – powiedział gość Salonu.

- Nie, moim zdaniem nie. Były niefortunne gesty ze strony administracji Obamy – odpowiedział na pytanie, czy Barack Obama porzucił Polskę. Takie oskarżenie często pada ze strony Republikanów, krytykujących politykę zagraniczną Białego Domu w ostatnich czterech latach. – Moim zdaniem nie ma żadnych powodów, żeby tak sądzić, ale faktem jest, że były pewne zadrażnienia – dodał.

Gość Trójki mówił też o unijnej polityce rolnej, wyborach prezydenckich w USA i nadchodzącym szczycie UE.

Rozmawiał Marcin Zaborski

Czytaj także

"Potrzebna jest odpowiedzialność za słowo"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 23:00
Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz skomentował w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową burzę informacyjną wokół publikacji "Rzeczpospolitej" o śladach materiałów wybuchowych we wraku Tu-154.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezawisimaja Gazieta": niejasności ws. Smoleńska

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 08:08
Żeby odrzucić wersję o zamachu potrzebne jeszcze minimum pół roku - informuje rosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazieta”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: Polacy chcą międzynarodowej komisji smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 08:53
63 procent ankietowanych uważa, że wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej powinien zająć się międzynarodowy zespół – wynika z sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Le Monde o Polsce: psychodrama, polityczna histeria

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 17:31
Prestiżowy francuski dziennik opisuje atmosferę w Polsce po publikacji "Rzeczpospolitej" nt. trotylu we wraku Tu-154.
rozwiń zwiń