Pawlak czy Piechociński? Ludowcy wybierają

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 09:10
- Po raz pierwszy od kilku kongresów będzie poważna rywalizacja o stanowisko prezesa PSL - mówił w Trójce Marek Sawicki, były minister rolnictwa.
Audio
Marek Sawicki
Marek Sawicki Foto: PRSA

Ponad tysiąc delegatów PSL przyjedzie w sobotę do Pruszkowa, by podczas kongresu wybrać nowe władze partii. Faworytem w starciu o fotel prezesa PSL jest obecny lider Stronnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak. Jego rywalem jest poseł PSL Janusz Piechociński. Marek Sawicki w "Salonie politycznym Trójki" mówił, że rywalizacja o stanowisko lidera Ludowców od lat nie była tak zacięta. Były minister rolnictwa zaprzeczył doniesieniom, iż Piechociński kandyduje tylko dlatego, że w statucie PSL znajduje się artykuł, który mówi, że w wyborach na stanowisko prezesa Stronnictwa musi być dwóch kandydatów.

- Polskie Stronnictwo Ludowe, to zapewne jedna z nielicznych partii politycznych, która ma element demokracji wpisany w ramy statutowe. Piechociński akces kandydowania zgłosił dosyć wcześniej i uczestniczył we wszystkich zjazdach wojewódzkich. Z pewnością Janusz Piechociński traktuje swój udział w tej kampanii i w tych wyborach bardzo poważnie - mówił w Trójce Marek Sawicki.

Były minister rolnictwa nie chciał prognozować, kto wygra sobotnie wybory. Sawicki podkreślił jednak, że w chwili obecnej wicepremier Pawlak raczej nie czuje zagrożenia ze strony Janusza Piechocińskiego. - Jednak kongres rządzi się swoimi prawami, dlatego poczekajmy na ostateczne wyniki - zaznaczył polityk PSL.

Marek Sawicki w Trójce poruszył także temat ostatnich sondaży, według których PSL balansuje na granicy progu wyborczego. Polityk zaznaczył, że podczas sobotniego kongresu partia będzie dyskutowała nad tym, jak pobudzić struktury PSL, żeby w następnych badaniach Ludowcy spokojnie przekraczali pięcioprocentowy próg.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

Czytaj także

Piechociński: trzeba bronić godności PSL

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 18:30
- Po tych nieszczęsnych taśmach miałem ponad tysiąc telefonów od ludzi z terenu, którzy są zbulwersowani, zaniepokojeni - mówi Janusz Piechociński z PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński: pozycja Pawlaka w PSL nie jest silna

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 13:49
Janusz Piechociński jest jak na razie jedynym kontrkandydatem Waldemara Pawlaka w wyborach na szefa ludowców, które odbędą się na jesieni. W magazynie "Z kraju i ze świata" zapowiedział, że jeśli zostanie prezesem PSL to nie wejdzie do rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Piechociński rzuca wyzwanie Pawlakowi

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 07:36
Janusz Piechociński nie rezygnuje z walki. Kandyduje na fotel prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego na sobotnim kongresie partii. - Jestem bliski 50 procent (głosów) - mówił w Jedynce.
rozwiń zwiń