Bp Guzdek: papież Benedykt XVI pokazał inną drogę

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:49
Biskup polowy Wojska Polskiego przyznał, że decyzja papieża była zaskoczeniem, ostatnio coś takiego zdarzyło się bowiem siedem wieków temu.
Audio
Biskup Józef Guzdek
Biskup Józef GuzdekFoto: Gagorski/Wikimedia Commons/CC

Gość audycji "Salon polityczny Trójki" biskup polowy WP Józef Guzdek ocenia, że dla wielu osób, które pamiętają, że Jan Paweł II służył do końca, abdykacja Benedykta XVI może być zaskoczeniem. - Papież Benedykt XVI pokazał inną drogę - mówi. - Tak jak wierzyłem, że Jan Paweł II podejmując swoją decyzję robi dobrze, tak jestem przekonany, że Benedykt XVI swoją decyzję również podjął w duchu wiary - podkreśla.
Dla biskupa najważniejszym przesłaniem Benedykta XVI było zwrócenie uwagi na wiarę. - Papież podkreślał, że Kościół i ludzie Kościoła powinni być świadkami wiary. Wszystkie sprawy powinny być analizowane przez pryzmat wiary - wyjaśnia. Duchowny dodaje, że Ojciec Święty podczas swojego pontyfikatu podjął wiele ważnych wątków, problemów. - Umiał się zmierzyć ze złem w Kościele. Nazwał je po imieniu - to jest jego wielki wkład w historię Kościoła - mówi.
Zdaniem gościa Trójki w kwestii wyboru kolejnego papieża musimy zaufać Duchowi Świętemu, który wybierze "najlepszego przewodnika na kolejne lata". Nowy papież - zdaniem biskupa - powinien pozwolić "prowadzić się Chrystusowi, nie lękać się świata, nieść nadzieję światu".
Po niespełna ośmiu latach od wyboru papież ogłosił decyzję o ustąpieniu z urzędu. "Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową" - ogłosił na konsystorzu w Watykanie Benedykt XVI.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Marcin Zaborski.

''

Czytaj także

Papież Benedykt XVI abdykuje. Piorun uderzył w Watykan! [zdjęcie]

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 23:59
W niedzielę, kiedy Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji, nad Stolicą Apostolską przeszła burza. Jeden z piorunów uderzył w kopułę Bazyliki św. Piotra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abdykacja papieża. Filipińczyk, Włoch... Kto zastąpi Benedykta XVI? [zdjęcia]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 07:55
Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji papieża media publikują pierwsze listy kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Decyzja papieża wynika z odpowiedzialności za Kościół"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 08:04
- Ta decyzja nie jest ucieczką od odpowiedzialności, jest uznaniem swoich ludzkich słabości - ocenia bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń