Pitera: nie wiem, jaki jest główny postulat strajku

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 09:00
– Słyszę dużo postulatów, sporo sprzecznych ze sobą – mówiła Julia Pitera (PO) o postulatach strajkujących związkowców. Posłanka PO mówi, że nie wie, o co chodzi w strajku.
Audio
Julia Pitera
Julia PiteraFoto: Polskie Radio

Julia Pitera (PO) uważa, że lider ”Solidarności” Piotr Duda stara się obecnie oderwać związek zawodowy od partii politycznej i stąd jego duża aktywność. – Od 1997 roku "S" była afiliowana przy partiach politycznych – powiedziała. Julia Pitera nie chce przekonywać, że wszystko działa dobrze, przyznaje nadal wiele jest do zrobienia. Zaznaczyła jednak, że nie wie, jaki jest główny postulat protestujących związkowców. – Słyszę dużo postulatów, sporo sprzecznych ze sobą – mówiła Pitera.

Związkowcom nie podobają się zapisy umowy antykryzysowej o tzw. elastycznym czasie pracy, a także umowy śmieciowe. Julia Pitera mówi, że trudno wymusić na pracodawcach unikania umów śmieciowych, bo wtedy może pojawić się szara strefa. Pitera dodaje, że trzeba znaleźć rozwiązanie takie, żeby nie rozrósł się czarny rynek zatrudnienia.

Julia Pitera ocenia, że pomysł Platformy Oburzonych w kwestii referendów jest niebezpieczny, bo nieodpowiedzialni obywatele mogą na przykład wnioskować o rozdanie wszystkim po 1000 złotych. Projekt zakłada, że sejm nie będzie musiał zatwierdzać referendum. Posłanka przestrzegała jednak, że zebranie 100 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum nie jest trudne. Podkreśliła, że koszt referendum jest spory,  "koszmarny": nawet jeśli podpisy zbierają wolontariusze, bo są komisje wyborcze, tryb określony ustawami. – Demokracja bezpośrednia kosztuje znacznie więcej niż pośrednia. Pytanie, kogo na to stać  – powiedziała. Jak zaznaczyła, być może w potencjalnym projekcie prezydenckim będzie określony typ spraw, np. zmiany w konstytucji.

Rozmawiał Marcin Zaborski

agkm

Czytaj także

Trwa strajk generalny na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 08:22
Do godziny 10 na Śląsku mają strajkować zakłady przemysłowe, kolej i oświata. Od 3.15 do 4.15 na Śląsku strajkowała komunikacja miejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk na Śląsku: stały autobusy i tramwaje. Teraz kolej i zakłady

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 06:00
Komunikacja miejska na Śląsku strajkowała między 3.15 rano a 4.15. Większe utrudnienia spowoduje strajk pociągów, zacznie się on o godzinie ósmej. Strajkuje również wiele zakładów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosiniak-Kamysz: rząd będzie walczył o każde miejsce pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 07:45
Dłuższy okres rozliczeniowy pomaga utrzymać miejsca pracy, a takie zapisy już obowiązywały w ustawie antykryzysowej – tłumaczył w Jedynce minister pracy. „S” ocenia, że projekt rządu robi z pracowników niewolników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk na Śląsku. Nie ma zakłóceń w dostawach ciepła

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 08:10
Trwający od rana dwugodzinny strajk generalny na Śląsku nie spowodował przerw w dostawach ciepła do odbiorców - wynika z informacji największego w regionie dostawcy, spółki Tauron Ciepło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rząd zachował się po bufoniarsku. Premier mógł nas usłyszeć"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 09:10
Po raz pierwszy od 31 lat mamy generalny strajk solidarnościowy – mówił w Jedynce Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Zapowiada krajowy strajk, jeśli koalicja przyjmie złożone do sejmu projekty ustaw o prawie pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk generalny na Śląsku. Stanęły pociągi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 09:25
Około godziny 8 na śląskich torach stanęły pociągi. Związkowcy zablokowali tory w pobliżu katowickiego dworca kolejowego.
rozwiń zwiń