Cimoszewicz: minister Budzanowski to tykająca bomba zegarowa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 11:00
Minister skarbu jest typowym ignorantem, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe. W tym obszarze porusza się z gracją słonia - mówił w radiowej Trójce Włodzimierz Cimoszewicz.
Audio
  • Włodzimierz Cimoszewicz o zamieszaniu wokół memorandum i ewentualnej dymisji ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego (Salon polityczny Trójki/Trójka)
Włodzimierz Cimoszewicz
Włodzimierz CimoszewiczFoto: Polskie Radio

Senator i były premier przypomniał w radiowej Trójce, że Donald Tusk był zaskoczony informacją o podpisaniu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Tymczasem system przepływu informacji w rządzie jest taki, że premier powinien być wcześniej uprzedzony.

Zdaniem Cimoszewicza, minister skarbu kompletnie nie zna się na sprawach międzynarodowych i bez jakichkolwiek zahamowań porusza się w obszarach trudnych, o których nie ma pojęcia.

Były premier zaznaczył, że nie wyobraża sobie, by w jego rządzie działał ktoś tak jak minister Budzanowski.

- Po tego typu gafie wyleciałby natychmiast. To jest bomba zegarowa, która nie wiadomo kiedy eksploduje i co zniszczy - obrazowo przedstawił sytuację gość Trójki.

Były premier nie zgodził się jednak z opiniami, że Rosja celowo wywołała całą sprawę, aby "rozegrać" Polaków. Jego zdaniem trudno przypuszczać, aby rosyjskie władze sądziły, iż jedna informacja może zachwiać polskim rządem.

Gość Trójki dodał, że jest mało prawdopodobne, aby Rosjanie chcieli budować gazociąg prowadzony przez Polskę, bo byłoby to nieopłacalne. Zdaniem Cimoszewicza, gdyby rząd działał normalnie, to jego członkowie nie byliby zaskoczeni także tym, co dzieje się w Rosji.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

mr

Czytaj także

Piechociński negocjuje w Rosji. Premier i minister skarbu nic o tym nie wiedzą?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 21:08
Nie cichnie burza wokół memorandum ws. budowy gazociągu Jamał 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS chce odwołać ministra Mikołaja Budzanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 22:49
Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział w Łęczycy, że wniosek o odwołanie ministra skarbu zostanie złożony w najbliższych dniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senyszyn: Tusk i Budzanowski do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 09:24
Według wiceprzewodniczącej SLD Joanny Senyszyn premier i minister skarbu nie powinni dalej pełnić swoich urzędów w związku ze sprawą podpisania przez EuroPolGaz i rosyjski Gazprom memorandum w sprawie drugiej nitki gazociągu jamalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS złożył wniosek o wotum nieufności dla ministra skarbu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 15:23
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak mówi, że jednym z głównych powodów jest zamieszanie wokół memorandum, dotyczącego drugiej nitki gazociągu jamalskiego.
rozwiń zwiń