X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydent RP Bronisław Komorowski: jesteśmy narodem optymistów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 08:39
– Nie ma kraju, który byłby rajem na ziemi, ale Polska należy do tych narodów, które mają się czym pochwalić, co przeżyć jako sukces wspólny – mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w "Salonie politycznym Trójki".
Audio
  • Prezydent RP Bronisław Komorowski: jesteśmy narodem optymistów (Salon polityczny Trójki)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i dziennikarz Trójki Marcin Zaborski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i dziennikarz Trójki Marcin ZaborskiFoto: Fot.: Jacek Konecki

Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z Marcinem Zaborskim zaznaczył, że rozumie potrzebę niektórych ludzi, by celebrować święta w nastroju żałobnym, pomnikowym. Ocenił, że stoi za tym nasza niełatwa historia, która sprzyja ugruntowaniu się obyczaju obchodzenia świąt nieco pompatycznie i "na smutno”. – Ale święta trzeba świętować. One są blisko potrzeby radości, okazywania dumy i optymizmu, dlatego staram się o zmianę sposobu obchodzenia świąt narodowych – podkreślił.

Prezydent uważa, że są dwie daty w historii Polski, które należy celebrować szczególnie radośnie. – To przede wszystkim 4 czerwca, który był przecież niełatwym zwycięstwem nad komunizmem. Podobnie rzecz się ma z 2 maja, świętem flagi narodowej – mówił.  Radosne świętowanie powinno mieć miejsce też 3 maja – w Święto Konstytucji.

Prezydent odniósł się też do wielkiej akcji społecznej Trójki i "Gazety Wyborczej" "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

– O żadnym przymusie nie ma mowy. Polacy należą do narodu, który sam o sobie myśli, że jest narodem optymistów, a jednocześnie część opinii publicznej ulega nadmiernie budowanemu poczuciu beznadziejności – ocenił prezydent Bronisław Komorowski i przytoczył badania, z których wynika, że ponad 70 proc. Polaków bardzo dobrze ocenia własne życie i najbliższe otoczenie: pracę, rodzinę, miasto.
– Problem polega na tym, że  te "radości polskie” nie sumują się w skali wszystkich gmin oraz jeśli chodzi o ocenę państwa. Ale to już pytanie do dziennikarzy i polityków, którzy bardzo łatwo eksploatują politycznie właśnie pesymizm – zastrzegł. W ocenie Prezydenta spór o to jak świętować narodowe rocznice jest de facto zderzeniem dwóch wizji patriotyzmu: posągowego i nowoczesnego.
Bronisław Komorowski podkreślił, że jest orędownikiem poszanowania tradycyjnych form okazywania uczuć patriotycznych, ale - jak zaznaczył - trzeba szukać nowych form odpowiadających w większym stopniu potrzebom ludzi młodych.
– Nie sztuka żeby się "prażyć” w sosie patriotyzmu w kręgu średniego i starszego pokolenia. Chodzi o to, by młodzi Polacy przeżywali narodowe rocznice wedle tego, jak czują, chcą i potrafią je świętować. Zafundujmy sobie parę świąt, gdzie będziemy mogli patrzeć z dumą na to, co się nam udało i z optymizmem, co jest przed nami - mówił.
W ramach akcji "Orzeł może" zostanie m.in. zaprojektowana "Wspólna Metka". Od 2 do 26 maja na stronie orzelmoze.pl i za pomocą aplikacji na facebookowym profilu Trójki, można wybrać trzy spośród 15 najlepiej opisujących nas – Polaków zalet. W ten sposób zostanie wygenerowana osobista metka z określonym składem procentowym cech każdej osoby.

Z Prezydentem Bronisławem Komorowskim rozmawiał Marcin Zaborski.

Czytaj także

"Orzeł może" - zobacz teledysk do hymnu akcji!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 23:00
Na specjalne zamówienie i z myślą o promowaniu akcji "Orzeł może" powstała niezwykła piosenka. Możecie Państwo nie tylko jej posłuchać, ale obejrzeć nakręcony do niej teledysk oraz film zza kulis!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orzeł może" - będzie się działo!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 20:30
- Narobimy trochę bałaganu, po to, żeby zatrzymać na chwilę Polaka, który może nie jest tak skory do uśmiechu, do tego, żeby optymistycznie spojrzeć na różne rzeczy. Dlatego w tak ekstremalny sposób zaczynamy akcję "Orzeł może" - mówiła dyrektor Trójki Magda Jethon.
rozwiń zwiń