Marek Borowski: Przemyka maltretowano, a potem zacierano ślady

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 10:51
Kwestionowanie prawdy o Grzegorzu Przemyku to obraza pamięci jego i matki – powiedział Marek Borowski w Trójce. Ocenił przy tym, że Przemyk był ofiarą brutalności milicji, a nie zginął w walce o demokratyczną ojczyznę.
Audio
  • Marek Borowski w "Salonie polityczny Trójki" o sytuacji politycznej
Senator Marek Borowski
Senator Marek BorowskiFoto: Salon polityczny Trójki

Marek Borowski podpisałby się pod uchwałą w 30. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka, którą zamierzał we wtorek przyjąć Sejm. Zna argumenty SLD, że nie było wyroku sądu w tej sprawie, a Sejm "wchodzi w rolę sądu". Jak stwierdził jednak, dziś wiadomo, że ślady były zacierane, a potwierdza to nawet Jerzy Urban. – Po pierwsze był maltretowany na komisariacie, a po drugie zacierano potem ślady. Kwestionowanie tego, to obraza pamięci jego i matki – powiedział Borowski.

Czytaj więcej o Przemyku >>>

Z drugiej strony senator Borowski, zakwestionował stwierdzenia o tym, że mężczyzna został zabity, bo walczył z ustrojem PRL. – Są tam takie sformułowania, że Przemyk oddał życie w walce o demokratyczną… Jeśli chodzi o Przemyka, to nie. Przemyk był ofiarą brutalności ówczesnej milicji – oświadczył Borowski.

We wtorek Sejm miał przyjąć uchwałę w 30. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka. Nie zrobiono tego ze względu na sprzeciw SLD.
2015: wygrana PiS?
Marek Borowski był pytany o to, czy w wyborach w 2015 roku zwycięży Prawo i Sprawiedliwość. Senator ocenił, że wyniki sondażowe obu partii, PiS i PO, pokazują, że siły są wyrównane. Stąd nie wyklucza, że PiS o kilka punktów procentowych może wyprzedzić Platformę. Gość Trójki dodał, że byłby to problem dla PO i jej lidera, ale nie oznacza to, że PiS zacznie rządzić – bo ma trudności z tworzeniem koalicji. Uznaje za nieprawdopodobne, żeby w Polsce któraś z partii uzyskała większość konstytucyjną.
Marek Borowski powiedział, że nie czuje strachu, jeśli chodzi o "kulturowe koncepcje" PiS-u, podsłuchy, CBA. Sądzi, że te sprawy zostały ”dostatecznie skompromitowane” w ostatnim okresie. Martwi go brak koncepcji ekonomicznych. – W 2015 roku Polska nie będzie krajem wzrostu gospodarczego, trzeba będzie ciężko nad tym pracować. To co proponował PiS do tej pory w debatach – to propozycje księżycowe (…). Księżycowe jest rozdawanie pieniędzy – powiedział senator.
Marek Borowski dodał, że podczas konferencji gospodarczej w zeszłym roku Kaczyński zamierzał rozdać 40-50 mld złotych w formie różnych świadczeń. Nie obawia się, żeby tak zrobił. Marek Borowski nie wierzy też, by Jarosław Kaczyński przywrócił poprzedni wiek emerytalny, ale nie wyklucza zmian w OFE.
Senator ocenia, że jeszcze są ponad dwa lata, rząd ma trochę czasu i trzeba znaleźć sprawy, które można zrealizować.
Gościem "Salonu politycznego Trójki" był Marek Borowski, senator bezpartyjny, były minister finansów
Rozmawiała Beata Michniewicz.
agkm

Czytaj także

”Czerwona książeczka SLD to nie jest historia"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 09:24
- "Niezbędnik historyczny", czyli tzw. czerwona książeczka SLD, to propagandowe wydawnictwo, o tym dlaczego PRL nie był taki zły – mówiła w Trójce Zofia Wojtkowska (“Wprost”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Grzegorza Przemyka - manifestacja przeciw komunistycznej zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 06:01
19 maja 1983 roku w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w pogrzebie Grzegorza Przemyka, 19-letniego maturzysty, śmiertelnie pobitego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć Grzegorza Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:35
Warszawski maturzysta został 30 lat temu zamordowany przez milicjantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: bez uchwały w rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:45
Równo 30 lat temu 19-letni maturzysta z Warszawy został brutalnie pobity na komisariacie milicji, a po dwóch dniach zmarł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin o Przemyku: on był jednym z nas

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:34
Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości uważa, że nieprzyjęcie przez Sejm uchwały w rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka to wypieranie i zakłamywanie przeszłości.
rozwiń zwiń