Jacek Kurski: bez nas PiS nie zwycięży Platformy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 08:48
Jacek Kurski (Solidarna Polska) jest zadowolony z wyników wyborów w Elblągu, w których kandydat tej partii uzyskał około 6 procent głosów.
Audio
  • Jacek Kurski, eurodeputowany Solidarnej Polski, o finansowaniu partii politycznych i wyborach w Elblągu w "Salonie politycznym Trójki"
Jacek Kurski
Jacek KurskiFoto: Salon polityczny Trójki

Jacek Kurski (Solidarna Polska) uważa, że przyspieszone wybory samorządowe w Elblągu są punktem zwrotnym w polityce. Argumentował, że po raz pierwszy w dużym mieście wojewódzkim odwołano władze PO, a frekwencja w wyborach była bardzo duża jak na przyspieszone wybory.  

W wyborach na prezydenta Elbląga pierwsze miejsce zajął kandydat PiS, za nim jest kandydatka PO. Za dwa tygodnie będzie druga tura wyborów. Solidarnej Polsce nie udało się zająć czołowego miejsca. Mimo tego Kurski cieszy się z wyniku, zauważył, że  kandydat SP dostał 6 procent głosów, a to więcej niż zazwyczaj przyznają tej partii sondaże.

Eurodeputowany zsumował głosy PiS  i SP: stwierdził,,że kandydat PiS uzyskał niemal 32 procent głosów, a  więc razem z głosami SP byłoby to w sumie 38 procent. Kurski liczy na to, że  kandydat PiS w wyborach w Elblągu Jerzy Wilk spotka się z kandydatem SP Pawłem Kowszyńskim i odbędą się jakieś rozmowy.

Zaznaczył, że dla niego wybór między PiS a PO jest oczywisty,  liczy jednak na zmianę stosunku PiS do SP. - Mam nadzieję, że PiS zrozumie, iż Solidarna Polska jest trwałym bytem politycznym, którego nie można lekceważyć  - mówił. Ma nadzieję, że w przypadku wyborów w Elblągu i krajowych oba ugrupowania ”wyjdą  ze wspólnych pomysłem”. – Bez nas nie da się pokonać PO, chcę żeby PiS to zrozumiało – oznajmił Jacek Kurski.  

Jednocześnie poseł podkreślił, że SP nie chce zawrzeć żadnego układu z PiS w sprawie finansowania partii. Prawo i Sprawiedliwość jest przeciw zniesieniu finansowania partii politycznych. Jacek Kurski powiedział, że jego partia jest za zawieszeniem takich subwencji. Zamierza jednocześnie zapytać, ”co PO zrobi z 66 mln zł, które ma na kontach,  a które pochodzą z subwencji”. – Zażądamy od Platformy, żeby przeznaczyła 66 mln zł na cel charytatywny – stwierdził Kurski.

W tym tygodniu będzie złożony projekt ustawy PO, by znieść finansowanie partii politycznych z budżetu.

Rozmawiała Beata Michniewicz

agkm

Zobacz więcej na temat: Elbląg Jacek Kurski Trójka

Czytaj także

Czas decyzji. Elbląg wybiera nowe władze

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 11:06
Mieszkańcy Elbląga wybierają nowego prezydenta i Radę Miasta. Poprzednie władze zostały odwołane w przeprowadzonym 14 kwietnia referendum - stąd przedterminowe wybory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Elblągu: PiS wygrał wybory do Rady Miasta

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 06:52
PiS zdobył 10 mandatów do Rady Miasta Elbląga. Pozostałe 15 mandatów dzielą między siebie trzy inne partie.
rozwiń zwiń