Hofman: premier kłamie ws. pakietu klimatycznego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 09:20
- Donald Tusk zrobił źle dla Polski podpisując pakiet klimatyczny. Teraz zastosował najbardziej brudną socjotechnikę, czyli kłamstwo i manipulację - ocenił rzecznik PiS Adam Hofman.
Audio
  • Rzecznik PiS Adam Hofman o sporze wokół paktu klimatycznego (Salon polityczny Trójki)
Adam Hofman
Adam HofmanFoto: Wojciech Kusiński/PR

Premier powiedział w sobotę, że przed kilkoma laty ekipa Jarosława Kaczyńskiego uznała za stosowne zgodzić się na "pakiet klimatyczno-energetyczny w wersji hard, w wersji najgroźniejszej dla Polski". Kaczyński powiedział w niedzielę, że to Donald Tusk podpisał się pod paktem, czym zadał "straszliwy cios gospodarce". - Rozumiem, że premier bardzo się tego wstydzi, ale czy musi zrzucać swoje winy na zmarłych - stwierdził prezes PiS. - Nie spotkałem polityka, który by tak brutalnie wykorzystywał śmierć bliskich sobie osób do interesu politycznego - odpowiedział na zarzuty Tusk.
Zdaniem gościa "Salonu politycznego Trójki" rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Adama Hofmana, premier celowo kłamie w sprawie paktu klimatycznego. Hofman podkreślił, że to Donald Tusk jest człowiekiem, który podpisał się pod "złą dla Polski" wersją paktu i to on bierze na siebie za to odpowiedzialność. - Próba wmanipulowania w sprawę świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, jest próbą nieładną - ocenił.
Zapytany o wypowiedź Lecha Kaczyńskiego, w której prezydent wyjaśnił, że przyjmując założenia paktu podjął być może ryzykowną decyzję dla Polski, ale był to ukłon w stronę kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Hofman stwierdził, że wówczas założenia paktu były dla Polski korzystne, a prezydent podkreślił, że jeśli one się zmienią, należy użyć prawa weta. - Założenia się zmieniły, a premier nie użył weta. Tusk bał się użyć weta, ale żeby kłamać i obciążać byłego prezydenta... przechodzi sam siebie  - zaznaczył.
W opinii gościa radiowej Trójki wypowiedzi Donalda Tusk to celowa prowokacja. Prawo i Sprawiedliwość zamierza w poniedziałek zorganizować konferencję, na której wyjaśni sprawę paktu klimatycznego. - Wersja premiera jest nieprawdziwa. Musimy się bronić - podkreślił Hofman.
Unijne porozumienie klimatyczne z 2008 roku nakazuje państwom członkowskim osiągnięcie w 2020 roku tzw. "celu 3x20", czyli redukcji o 20 proc. emisji CO2, zwiększenie o 20 proc. efektywności energetycznej i 20 proc. udziału energii uzyskanej z odnawialnych źródeł w całej produkcji energii. Przeciwnicy pakietu klimatycznego wskazują, że jest on szkodliwy dla polskiej gospodarki, ponieważ przez konieczność redukcji CO2 wpływa na nasz sektor energetyczny, który jest głównie oparty na węglu.
Posłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Beata Michniewicz.
(Trójka/PAP/kk)

Czytaj także

Kaczyński na Śląsku: konieczna jest dymisja rządu Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:30
- Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe wziąć odpowiedzialność za przyszłość Polski - mówił Jarosław Kaczyński na kongresie partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: ekipa Kaczyńskiego poświęciła polski węgiel dla ułudy władzy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 14:53
Premier odpowiedział podczas konwencji PO w Chorzowie na wystąpienie prezesa PiS, w którym ten nawoływał do odrzucenia pakietu klimatycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: Kaczyński brutalnie wykorzystuje śmierć swoich bliskich

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 19:34
Premier odrzuca oskarżenia Jarosława Kaczyńskiego dotyczące oczerniania Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń