Rostowski: kryzys euro i RPP winne dziury budżetowej

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 11:50
Kryzys w strefie euro i niewłaściwa polityka monetarna Rady Polityki Pieniężnej – to zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego przyczyny braków w budżecie. Gdzie będą cięcia - tego jeszcze do końca nie wiadomo.
Audio
  • Minister finansów Jacek Rostowski o budżecie i finansach publicznych (Salon polityczny Trójki)
Jacek Rostowski
Jacek RostowskiFoto: Salon polityczny Trójki

Dlaczego w budżecie brakuje aż 24 miliardów złotych? Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski powiedział w ”Salonie politycznym Trójki”, że kryzys w strefie euro okazał się bardziej długotrwały niż przewidywał rząd. Rostowski przypomniał, że w związku z niepewną sytuacją w Europie, od października ubiegłego roku mówił o możliwej nowelizacji budżetu. - Sytuacja w Europie ma na nas gigantyczny wpływ. 40 procent naszego dochodu narodowego to eksport, a 70 procent eksportu kierowane jest do Unii Europejskiej, głównie do strefy euro – mówił Rostowski.

Druga przyczyna takiej dziury budżetowej to zdaniem wicepremiera ”niewystarczająco aktywna polityka monetarna Rady Polityki Pieniężnej NBP”.  – Powinna była znacznie szybciej i bardziej obniżać stopy procentowe – oświadczył.

Rząd ogłosił we wtorek, że deficyt ma być zwiększony o około 16 miliardów złotych, a dodatkowe 8,5 miliarda rząd chce zaoszczędzić. Będą również zmienione tzw. progi oszczędnościowe.

Gdzie będą cięcia? Jeszcze nie wiadomo

Rostowski ocenił, że dawniej kłopoty gospodarcze w Polsce były skutkiem braku reform w naszym kraju.  - Od 2008 roku kłopoty gospodarcze,  z którymi sobie lepiej radzimy niż inne kraje Europy, przychodzą do nas z zewnątrz. Jest nam trudniej prognozować,  co stanie się w innych krajach – oświadczył.

Rostowski powiedział, że większość ekonomistów przyjęła decyzje rządu w sprawie budżetu z akceptacją, spokojnie zareagowały rynki.  - Po ogłoszeniu zmian złotówka się wzmocniła o 1 procent, najbardziej ze wszystkich 24 walut rynków wschodzących – zaznaczył.

Czy znaleziono już 8 mld zł oszczędności? Minister mówi, że tylko w części, trwają nad tym prace. Gdzie będą oszczędności, zostanie ogłoszone razem z prezentacją  nowelizacji budżetu, Zapewnił, że będą chronione inwestycje przeprowadzane dzięki funduszom UE.

Rostowski stwierdził, że w związku ze spowolnieniem gospodarka potrzebuje stymulacji. - Zwiększenie deficytu o 16 mld zł, czyli o 1 pkt procentowy PKB to dokładnie taka stymulacja, jakiej Polska potrzebuje – powiedział wicepremier i minister finansów.

Gościem "Salonu politycznego Trójki" był minister finansów i wicepremier Jacek Rostowski

Rozmawiała Beata Michniewicz

agkm

Czytaj także

Rostowski: budżet miałby się lepiej, gdyby ludzie rezygnowali z OFE

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 08:30
Minister Jacek Rostowski dziwił się w ”Salonie politycznym Trójki”, że przedstawiciele OFE bronią się przed wprowadzeniem dobrowolności korzystania z funduszy emerytalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: stopy procentowe mogą jeszcze spaść

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 09:00
– W drugiej połowie roku może się okazać, że dalsze obniżenie stóp procentowych jest wskazane – mówił w Trójce minister Jacek Rostowski. Komentował, że polskie stopy procentowe są najwyższe w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W budżecie zabraknie 25 mld zł. Rostowski zadłuży Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 14:14
Wiadomo, że w budżecie zabraknie co najmniej 25 mld zł. Jacek Rostowski będzie szukał pieniędzy, ale wszystko skazuje na to, że raczej ich nie znajdzie.
rozwiń zwiń