Ubój rytualny zakazany. Kalemba: sprawą ewentualnego lobbingu zajmie się ABW

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 12:52
Zdaniem ministra rolnictwa Stanisława Kalemby to, co się dzieje wokół głosowania nad projektem ustawy o uboju rytualnym, wskazuje na to, że być może komuś szczególnie zależy, by zakaz takiego uboju w Polsce został utrzymany.
Audio
  • Minister rolnictwa Stanisław Kalemba o uboju rytualnym (Salon polityczny Trójki)
Stanisław Kalemba w Trójce
Stanisław Kalemba w Trójce Foto: PR

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który był gościem audycji "Salon polityczny Trójki", powiedział, że na kilka dni przed ostatnim głosowaniem w Sejmie w sprawie uboju rytualnego spotkał się z szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). - ABW zajmie się rozpoznaniem tematu - podkreślił.
Jak wyjaśnił minister, pojawiły informacje, że przed pierwszym głosowaniem w tej sprawie uaktywniły się środowiska lobbystów, "nasiliły się kontakty". Do tego - jak podkreśla gość Beaty Michniewicz - być może nieprzypadkowo w debacie publicznej na temat uboju rytualnego, między innymi w mediach, pominięto lub zlekceważono informacje o tym, że nasz krajowy rynek związany z ubojem rytualnym wart jest ponad miliard złotych, a przy produkcji pracuje wiele osób. A także, że zakaz uboju rytualnego sprawi, że inne kraje wejdą na rynek sprzedaży mięsa, zajmowany przez Polskę.
Kalemba przypomniał, że kilkanaście lat temu w ten sam sposób, między innymi nastawiając ludzi negatywnie do sprawy pokazując w mediach narzędzia sprzed 30 lat,  zakończono tucz kaczek na stłuszczone wątroby. - To była nagonka. W tym czasie w bogatych państwach europejskich wspierano finansowo osoby, które się tym zajmowały - zaznaczył.
Gość radiowej Trójki poinformował, że PSL nie przygotowuje w sprawie uboju rytualnego żadnej nowej inicjatywy ustawodawczej. Zaznaczył, że jego zdaniem sprawą powinien zająć się teraz Trybunał Konstytucyjny, który musi zbadać, czy zakaz jest zgodny z Konstytucją i umowami zawartymi z gminami wyznaniowymi.
W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 roku, który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 roku, na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Czytaj także

Ubój rytualny. Izrael oczekuje od Polski konkretnych kroków

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 20:48
Władze Izraela oczekują od Polski konkretnych kroków w sprawie uboju rytualnego. Powiedział to Polskiemu Radiu rzecznik izraelskiego MSZ Yigal Palmor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-izraelski konflikt o ubój rytualny. Rośnie napięcie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 21:57
Od kilkudziesięciu godzin nie ustaje dyplomatyczny spór na linii Polska-Izrael o przeforsowaną w polskim Sejmie ustawę. Zakazuje ona uboju rytualnego zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szansa na złagodzenie sporu o ubój. Ambasador przy UE będzie rozmawiał z rabinami

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 06:36
Jeden z najpoważniejszych w ostatnich latach sporów między Polską a Izraelem ma szansę zostać załagodzony. Temat zostanie poruszony w czwartek w Brukseli.
rozwiń zwiń