Stanisław Koziej o szczycie klimatycznym: niepotrzebnie podnieśliśmy panikę

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 09:16
– Sami sobie wystawiamy świadectwo, że nie jesteśmy w stanie zorganizować bezpiecznej narady międzynarodowej – mówił w "Salonie politycznym Trójki" szef BBN, odnosząc się do kontrowersji związanych z datą szczytu klimatycznego.
Audio
  • Stanisław Koziej o szczycie klimatycznym: niepotrzebnie podnieśliśmy panikę (Salon polityczny Trójki)
Stanisław Koziej
Stanisław KoziejFoto: Bartosz Stawiarski-Lietzau

– Każde tego typu przedsięwzięcie niesie ryzyko zamieszek czy demonstracji, ale zupełnie niepotrzebnie podnieśliśmy panikę – ocenił Stanisław Koziej. – Nie możemy zorganizować spotkania międzynarodowego, dlatego że przy okazji pojawią się protesty? – pytał retorycznie, nawiązując do planowanej na 11 listopada konferencji.

Gość Marcina Zaborskiego przypomniał, że jej termin został ustalony przez ONZ pięć lat temu. – Mogliśmy oczywiście nie zgłaszać się i nie organizować szczytu klimatycznego, ale są zasadne argumenty, dla których powinniśmy w tej debacie mocno uczestniczyć – przekonywał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Stanisław Koziej odpowiedział również na pytanie, czy Amerykanie dzielili się z polskim służbami informacjami na temat zagrożenia terrorystycznego. – Z pewnością tak, ponieważ w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego istnieje wymiana informacji – mówił w radiowej Trójce. Nie chciał ocenić, czy to faktycznie największe zagrożenie terrorystyczne od lat, czy – jak sugerują niektórzy politycy i media – pokazowa akcja amerykańskich służb. Zapewnił jednak, że "prezydent nie otrzymał żadnych informacji o zagrożeniu dla Polski związanym z ostrożnościowymi krokami Amerykanów i ich najbliższych sojuszników".

Były wiceminister obrony narodowej zalecił, by Polacy unikali miejsc, w których rząd amerykański dostrzegł potencjalne zagrożenie – chodzi przede wszystkim o kraje Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

(mk)

Czytaj także

Koziej: musimy współpracować ze Strasburgiem, ale...

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 08:49
- Ze względu na bezpieczeństwo państwa można jeszcze niektóre rzeczy utrzymywać w tajemnicy - powiedział w radiowej Trójce Stanisław Koziej, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koziej: tarcza może w Polsce nie powstać

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 12:11
Z tajnego raportu Departamentu Obrony wynika, że wątpliwe jest, czy tarcza antyrakietowa ochroni USA przed rakietami z Europy. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą” gen. Stanisław Koziej, szef BBN, powiedział, że ma wątpliwości, czy tarcza w Polsce powstanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef BBN: nie jesteśmy petentem USA

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 09:09
Szef BBN Stanisław Koziej powiedział, że sygnały, co do rezygnacji Amerykanów z 4 etapu budowy tarczy były Polsce przekazywane od dawna.
rozwiń zwiń