Reforma służby zdrowia. Centrala NFZ zostanie zlikwidowana?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 08:59
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz w radiowej Trójce nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy 2014 jest realną data likwidacji centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.
Audio
  • Agnieszka Pachciarz o likwidacji centrali NFZ (Salon polityczny Trójki/Trójka)
Agnieszka Pachciarz
Agnieszka Pachciarz Foto: Polskie Radio

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz chce, by w miejsce centrali Narodowego Funduszu Zdrowia powstał urząd, który będzie nadzorował funkcjonowanie regionalnych oddziałów NFZ.

Projekt ustawy o instytucjach systemu ubezpieczenia zdrowotnego przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada, że wojewódzkie oddziały funduszu będą bardziej samodzielne, a kontrolę nad nimi będzie sprawować nowy Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych. Będzie on m.in. zatwierdzał plany finansowe, które będą tworzone w oddziałach wojewódzkich.

- Opieramy się na aktualnym stanie prawnym. Nie wydaję mi się, aby w trakcie obowiązujących umów, a już na pewno w okresie kiedy podpisuje się aneksy i robi się konkursy, żeby zmiany organizacyjne były wskazane. Nie mam kompetencji legislacyjnych i nie wiem kiedy nastąpi likwidacja centrali i czy w ogóle - mówiła Pachciarz.

Gość Trójki podkreśliła, że jeśli taki zabieg miałby mieć miejsce to musi być przynajmniej kilkanaście miesięcy przygotowawczych. - To musi być zrobione w sposób nieodczuwalny dla świadczeniodawców i dla pacjentów - stwierdziła prezes NFZ.

Pachciarz odniosła się również do dziury budżetowej w NFZ. Szacuje się, że w tym roku wynosi ona niemal miliard złotych.

- Ta sytuacja związana jest m.in z przychodami ze składek. Na pewno jest zdecydowanie lepsza niż rok temu. Radzimy sobie, a świadczeniodawcy nie są niczym zagrożeni. Umowy są realizowane - wyjaśniła prezes NFZ.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

mr

Czytaj także

Szpitale dostaną więcej pieniędzy od NFZ

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:39
Specjalistyczne poradnie przyszpitalne przyjmą więcej pacjentów. NFZ będzie preferował je przy kontraktach - donosi "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS krytykuje plan finansowy NFZ. "Będzie pełne upokorzenie pacjentów"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 13:32
Według posłów PiS NFZ zamierza zmniejszyć wydatki na leczenie szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i chemioterapię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpitale dostaną część pieniędzy za nadwykonania

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 18:00
Szpitale, które przyjmowały pacjentów ponad limit dostaną za to tylko część pieniędzy. Mazowiecki oddział funduszu złożył tym placówkom propozycję ugody.
rozwiń zwiń