X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdrojewski: analizy dotyczące Baumana są powierzchowne

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 08:32
Gdy przyznawano prof. Zygmuntowi Baumanowi nagrodę Gloria Artis, okoliczności jego życiorysu nie były znane – mówił w Trójce minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Audio
  • Minister kultury Bogdan Zdrojewski o sytuacji finansowej w kulturze i sporze wokół Zygmunta Baumana (Salon polityczny Trójki)
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski Foto: Salon polityczny Trójki

Toczy się spór o doktorat honoris causa dla profesora Zygmunta Baumana, który ma mu wręczyć Dolnośląska Szkoła Wyższa. Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił w Trójce, że martwi się formą sporu.  - Można się spierać o życiorys, nie wolno ukrywać faktów. Trzeba (jednak) odnosić się do określonych okoliczności, także życiorysu, w sposób  adekwatny do kontekstu – powiedział.

Czy on sam, wręczając Baumanowi nagrodę Gloria Artis, miał wątpliwości związane z życiorysem? – Wtedy okoliczności życiorysu nie były znane – zastrzegł minister. Czy gdyby znał dzisiaj te okoliczności, przyznałby mu nagrodę? – Na pewno proces podejmowania decyzji byłby inny. Natomiast muszę zaznaczyć, że to nie minister kultury decyduje o opinii  o przyznaniu odznaczeń, a kapituła – powiedział. Zdrojewski zastrzegł, że miałby wątpliwość, ale zapewne rozstrzygnąłby ją na korzyść Zygmunta Baumana. Stwierdził, że medal Gloria Artis to odznaczenie na rzecz kultury, pracy intelektualnej – a dorobek Baumana jest gigantyczny. - Jego element w życiorysie tego faktu nie zmienia – mówił szef resortu kultury.

Zdrojewski powiedział, że docenia tych, którzy pracują nad analizami życiorysów. - Ze smutkiem stwierdzam (jednak), że większość analiz dotyczących Baumana jest powierzchownych – powiedział.

Cięcia w budżecie

Kultura została oszczędzona, jeśli chodzi o cięcia – zapewniał minister kultury w Trójce. Nie ma cięć w dotacjach bieżących, podmiotowych, i innych, za które odpowiada resort kultury.

Według ministra, finał pracy przy Muzeum II Wojny Światowej w 2015 roku jest realny, choć harmonogram jest "napięty”. Minister tłumaczy to trudnością prac budowlanych. Jak dodał, rok 2014 planowany wcześniej jako termin zakończenia prac, będzie trudny do osiągnięcia, ze względu na kłopoty z infrastrukturą otaczającą muzeum, a z nim niezwiązaną. Bogdan Zdrojewski opowiadał, że to inwestycja trudna i skomplikowana.

Minister kultury mówi, że jeśli chodzi o Europejskie Centrum Solidarności, wszystko przebiega zgodnie z planem. Wszystkie odbiory mają być zakończone do końca tego roku. Realizacja wystawy zacznie się na początku przyszłego roku, czas realizacji to 6-9 miesięcy.

Minister poinformował również, ze spodziewa się wkrótce odzyskania kolejnych dzieł sztuki utraconych w czasie wojny.

Gościem audycji był minister kultury Bogdan Zdrojewski

Rozmawiał Marcin Zaborski

agkm

Czytaj także

Warzecha: Zygmunt Bauman ma paskudny życiorys, nigdy nie przeprosił

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 16:20
– Zygmunt Bauman nigdy za to nie przeprosił, a był w samym jądrze stalinowskiego aparatu represji – mówił w Trójce Łukasz Warzecha. Przypomniał o pracy socjologa w KBW, organizacji zwalczającej polskie podziemie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski o Mrożku: potrafił demaskować mity kulturowe i społeczne

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 17:53
Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że jest "wdzięczny Sławomirowi Mrożkowi za wiarę w moc kultury i w to, że literatura może zmieniać świat."
rozwiń zwiń