Spór o Fundusz Kościelny. Graś: prace będą trwały

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 09:09
Wycofanie projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego jest niemożliwe - powiedział Paweł Graś, gość "Salonu politycznego Trójki”.
Audio
  • Rzecznik rządu Paweł Graś o Funduszu Kościelnym i OFE (Salon polityczny Trójki)
Paweł Graś, rzecznik rządu
Paweł Graś, rzecznik rząduFoto: Polskie Radio

Jak napisała "Rzeczpospolita", rządowy projekt w tej sprawie napotkał ostry sprzeciw biskupów. Rzecznik rządu uważa, że prace zabrnęły za daleko i powinny być kontynuowane. Jednocześnie wyraził zdziwienie zastrzeżeniami biskupów wobec projektu. Jak mówił, ze słów ministra Michała Boniego wynikało, że rozmowy w tej sprawie przebiegają w dobrej atmosferze.
Ustawa o OFE
Ścieżka przyjmowania rozwiązań w sprawie OFE będzie krótka - zapowiada rzecznik rządu Paweł Graś. Gość Trójki mówił, że prawdopodobnie projekt zostanie przyjęty od razu w formie ustawy. Zdaniem Pawła Grasia, przyjęcie nowych rozwiązań w sprawie OFE jest konieczne dla realizacji założeń budżetu.
Gabinet Donalda Tuska chce, by środki obligacyjne Otwartych Funduszy zostały przeniesione na subkonto w ZUS, a akcyjne pozostały w Funduszach. Obywatele będą mogli wybrać, gdzie chcą zbierać na emeryturę. Zmiany mogłyby wejść w życie w przyszłym roku.
Rozmawiała Beata Michniewicz.
to

Czytaj także

Kościelny raport. Kościół upomina się o majątek

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 13:49
W 1939 r. Kościół w Polsce posiadał ok. 400 tys. ha ziemi. Blisko 209 tys. ha utracił wskutek zmiany granic, a 144,7 tys. ha znacjonalizowano. W rękach państwa nadal pozostaje 62,3 tys. ha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja Funduszu Kościelnego niezgodna z konstytucją?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 09:07
Konstytucjonalistka Krystyna Pawłowicz kwestionuje rządowy projekt dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia odpisu podatkowego - pisze "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w emeryturach. Eksperci krytykują rząd Tuska

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 23:58
Eksperci nie zostawiają suchej nitki na rządowych propozycjach w sprawie OFE. W środę rząd poinformował jak będą wyglądały przyszłe emerytury Polaków.
rozwiń zwiń