Prezydencka minister: pytanie o istnienie gimnazjów jest nieistotne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 09:15
Zdaniem Ireny Wóycickiej, minister ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta, organizacja edukacji w Polsce jest kwestią wtórną. Ważniejsze jest to jak i jakimi narzędziami uczymy.
Audio
  • Irena Wóycicka, minister ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta o referendum ws. sześciolatków (Salon Polityczny Trójki/Trójka)
Irena Wóycicka, minister ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta
Irena Wóycicka, minister ds. społecznych w Kancelarii PrezydentaFoto: PR

Pod wnioskiem o referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków podpisało się niemal milion Polaków. W czwartek odbędzie się w Sejmie debata na ten temat.

- Zastanawiam się, ile z tych osób ma dzieci w wieku, których to dotyczy, ile osób rzeczywiście widziało te szkoły. Na ile ten podpis był objawem większej wiedzy, a na ile objawem chęci przystąpienia do czegoś, co jest przeciw - powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Irena Wóycicka, minister ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta.

- Uważam, że nadużywanie referendów w takich decyzjach o zakresie merytorycznym, w których potrzebny jest dialog, współpraca, rozmowa, nie jest najlepszą formą - dodała.

Minister przyznała, że reforma edukacji jest potrzebna, ale trzeba skupić się na tym, by edukacja podołała wyzwaniom cywilizacyjnym, które są przed nami. Jej zdaniem nie jest istotne, ile lat będą trwały poszczególne etapy edukacji albo czy istnieć będą gimnazja. - Ważne jest, jak uczymy, po co uczymy, jakimi narzędziami uczymy, czego chcemy od edukacji, a nie jak ona jest zorganizowana. To jest pytanie wtórne - powiedziała.

Dodała, że najważniejsze jest takie przekształcenie systemu edukacji, by nie był reaktywny, a innowacyjny i wspierał rozwój gospodarki.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Irena Wóycicka zapowiedziała też, że prezydent chce do końca tej kadencji Sejmu wprowadzić zmiany w ulgach podatkowych i zamienić obecną ulgę na rozliczenia rodzinne i kwotę wolną od podatku.

- Prezydent rozmawiał z premierem i myślę, że sprawa jest na dobrej drodze. Oczywiście musi być tu poparcie rządu, bo to dotyczy finansów publicznych - wyjaśniła.

W połowie przyszłego roku ma natomiast powstać ustawa prorodzinna.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

bk

Czytaj także

"Nie" dla reformy edukacji. Będzie referendum?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 14:42
Sto paczek ważących prawie tonę przyjechało do Sejmu. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców złożyło na ręce marszałek Sejmu około 950 tysięcy podpisów w sprawie referendum edukacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: Polacy przeciw obniżeniu wieku szkolnego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 14:48
Jak wynika z sondażu CBOS, przeciwko obowiązkowi szkolnemu dla sześciolatków jest 64 procent badanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesunięto głosowanie nad referendum ws. sześciolatków. PO się boi?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 08:28
Czy Polacy będą mieli możliwość wyrażenia w referendum swojego zdania na temat obowiązku szkolnego dla sześciolatków? W środę posłowie mieli głosować w tej sprawie, ale zmieniono harmonogram obrad.
rozwiń zwiń